Nadzieje na obniżkę stóp procentowych

Rynki są obecnie w fazie obniżającej się inflacji, chociaż to musi się jeszcze potwierdzić kolejnymi danymi, jednak specjaliści snują domysły, iż sytuacja może doprowadzić do obniżki stóp procentowych kredytów hipotecznych.

Nie stanie się to jednak w tym roku, ale jest prawdopodobne w przyszłym, co może przynieść ulgę kredytobiorcom, ale też osobom, które starają się o pożyczkę na zakup domu, a w takim przypadku jej oprocentowanie będzie niższe. Specjaliści i inwestorzy ze strefy euro spekulują, iż niższa inflacja, powinna dać już w 2024 roku proces odwrotny od obserwowanego do niedawna, więc obniżkę stóp procentowych.

Wskazaniem do takiego ruchu Europejskiego Banku Centralnego może być ostatnia decyzja Rady Prezesów Baków Centralnych, którzy zadecydowali, że utrzymają oprocentowanie kredytów hipotecznych na wcześniejszym poziomie, więc podwyżki nie było.

Część ekspertów rynku kredytowego twierdzi, że obniżka stóp procentowych, mogłaby nastąpić już w marcu lub kwietniu przyszłego roku, chociaż pierwsza wcale nie musi być wysoka i wynosić 0,25 punktu procentowego.

Oznaczać to będzie, że aktualna stopa refinansowania, która jest na poziomie 4,5%, może być obniżona do 4,25%, a o ile inflacja wciąż będzie w trendzie spadkowym, kolejne obniżki mogą przedstawiać się korzystniej dla kredytobiorców.

Wnioski wysnuto na podstawie ostatnich danych o inflacji w strefie euro, a ta wyniosła 2,9%, więc zaledwie 0,9% powyżej granicy wzrostów cen, jaki wyznaczony ma Europejski Bank Centralny, a uważa za normalną.

Na niską inflację, a właściwie jej obecne utrzymanie wpływać może niższe tempo wzrostu gospodarczego strefy euro i całej Unii Europejskiej, więc niższa produkcja wywołana niższym popytem, utrzyma inflację w ryzach.

Nie jest też wykluczone, że w przyszłym roku UE nie wejdzie w stan deflacji, do której i to drugi raz w tym roku zbliżają się Chiny, a to zjawisko oznacza długotrwały spadek przeciętnego poziomu cen w całej gospodarce przekładający się jednocześnie na wzrost siły nabywczej pieniądza.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Precondo CA on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Próba podpalenia po
Nieśmiertelne pytan