Minister nie wie, kiedy spadnie bezdomność

Ostatnie rosnące wskaźniki o bezdomności uruchomiły polityków opozycji oraz organizacje pomocowe, które z jednej strony nawołują do działań osłonowych, a z drugiej chcą odpowiedzi, kiedy bezdomność w Irlandii zacznie się obniżać?

Na to zareagował minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, który z rozbrajającą szczerością stwierdził, że „trudno powiedzieć”. Minister przyznał, iż wg niego, obecny poziomo bezdomności w kraju, jest przez niego nieakceptowany, a jednocześnie dodał, iż jest „odpowiedzialnym ministrem”. Darragh O’Brien powiedział również, że pojawiają się powody do optymizmu, gdyż rośnie podaż mieszkań.

Minister Darragh O’Brien:

– Bardzo ciężko pracujemy, aby jeszcze bardziej zwiększyć podaż w tym roku – zarówno domów socjalnych, jak i niedrogich – i tak rzeczywiście, również domów prywatnych. 


Szef resortu mieszkalnictwa poinformował również, że zeszłoroczne dostarczenie domów przekroczyło cel o ponad 5000 jednostek mieszkalnych, więc wybudowano ich 29 851. Minister podkreślił, iż na listach oczekujących na mieszkania socjalne nastąpił „znaczący spadek”, a i obserwowany jest wzrost ilości kupujących swój pierwszy dom.

Minister Darragh O’Brien:

– Jedna na dwie nowo zakupione nieruchomości została kupiona przez kupujących po raz pierwszy. Wielu kupujących po raz pierwszy, jest w wynajmowanych mieszkaniach i nie chce tam być, ale byli w stanie kupić domy dzięki programom takim jak First Home Scheme i dotacja Help to Buy. Moim priorytetem, jako ministra ds. mieszkalnictwa jest upewnienie się, że zapewniamy dobre, niedrogie mieszkania dla osób, które chcą je kupić. I wierzę w posiadanie domu… ​​ale nie dzieje się to kosztem mieszkań socjalnych. Wszystkie [rodzaje mieszkań] wchodzą ze sobą w interakcje; potrzebujemy dobrych mieszkań komunalnych. 

Minister O’Brien powiedział też, że często spotyka ludzi z nowych mieszkań w domach socjalnych i że „różnica, jaką to robi dla nich i ich rodzin, jest ogromna”.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by K. Mitch Hodge on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Met Éireann ostrzeg
Gerry Adams chce ter