Minister chce wyjaśnień w sprawie awarii w Bank of Ireland

Minister finansów Michael McGrath poprosił Bank Centralny, o przedstawienie mu pełnej informacji o błędzie technicznym, jakim został dotknięty Bank of Ireland, co pozwoliło na niekontrolowane wypłaty z bankomatów, ale też zablokowało wiele kont bieżących.

Wg ministra McGratha, wyjaśnieniem sprawy powinien zająć się regulator rynku bankowego w Irlandii, co oznacza, iż Bank Centralny Irlandii, natomiast szef resortu finansów oczekuje na pełny raport w tej sprawie.

Michael McGrath:

Poprosiłem Bank Centralny Irlandii o sporządzenie pełnego sprawozdania z tego, co się stało, dlaczego tak się stało i co zostanie zrobione, aby uniknąć powtórki? Moi urzędnicy kontaktowali się już z Central Bank of Ireland i Bank of Ireland.

Na tym działania ministra się nie zakończą, ponieważ zwrócił się do odpowiednich instytucji, aby przeprowadziły szeroki przegląd infrastruktury technologii bankowych i zidentyfikowały potencjalne zagrożenia oraz ewentualne problemy.

Michael McGrath:

– Biorąc pod uwagę naszą rosnącą zależność od technologii w zakresie świadczenia usług finansowych, poprosiłem moich urzędników o współpracę z Bankiem Centralnym w celu oceny skali tego incydentu w Bank of Ireland, a szerzej solidności systemów technologicznych wykorzystywanych w zakresie regulacji, dostawców usług finansowych mających kontakt z klientem tutaj w Irlandii, oraz czy wymagane są dalsze kroki w celu zmniejszenia ryzyka przestojów, które mają wpływ na klientów.

Minister McGrath podkreślił, że bardzo ważne jest, aby wszystkie irlandzkie banki zapewniały nieprzerwaną obsługę klientów, dawały pełny dostęp do ich pieniędzy i niwelowały zagrożenia w zakresie przerw w pracy banku lub systemu bankowego.

Michael McGrath:

– Ma to kluczowe znaczenie dla normalnego funkcjonowania naszego społeczeństwa i naszej gospodarki. Zakłócenia w usługach bankowych mogą mieć znaczący wpływ na życie osobiste ludzi i na prowadzenie działalności gospodarczej. Klienci słusznie oczekują wysokiej jakości usług i możliwości nieprzerwanego dostępu do usług.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by José Reyes on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Jak tworzy się plot
Irlandia zniekształ