Mieszkania studenckie dla uchodźców z Ukrainy

Do Departamentu Integracji wpłynęła oferta, aby mieszkania studenckie w Sligo, przekształcić w lokale dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Na to ostro zareagowały lokalne władze, a wraz z wyższymi urzędnikami służby cywilnej spotkają się dzisiaj na pilnym posiedzeniu, aby omówić zaistniałą sytuację. Sprawa dotyczy prywatnego właściciela mieszkań studenckich, a ten uznał, że nie chce już przyjmować w akademiku studentów, a ten przeznaczyć na lokale dla uchodźców wojennych.

Propozycja wpłynęła do Departamentu Integracji, przyznają urzędnicy, jednak zaznaczają, iż nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji. Dodatkowo Departament kierowany przez ministra O’Gormana dodaje, że nie podpisał żadnych umów, które zmieniałyby akademik w lokal mieszkalny dla uchodźców z Ukrainy i taką decyzję może podjąć wyłącznie szef Departamentu.

Na dzisiejszym spotkaniu z lokalnymi przedstawicielami władz ze Sligo, pojawią się zarówno urzędnicy z Departamentu Integracji, jak i Departamentu Szkolnictwa Wyższego, a wspólnie mają omówić całą sytuację i znaleźć jakieś rozwiązanie.

Na propozycję z dużą niechęcią, ale też złością zareagowali przedstawiciele studentów i twierdzą, że minister szkolnictwa wyższego Simon Harris, powinien działać teraz w ich imieniu, więc zablokować potencjalną decyzję o zmianie przeznaczenia akademika w Sligo. Z sygnałów, jakie płyną z Departamentu Szkolnictwa Wyższego, można wysnuć wniosek, iż minister Harris będzie stał na stanowisku, w którym bronić ma pierwotnego przeznaczenia budynku, co oznacza, że spełniać on będzie dotychczasową funkcję.

Sprawa wyszła na światło dzienne po interwencji niezależnego posła ze Sligo-Leitrim Marca MacSharry’ego, który zapytał ministrów, dlaczego studentom Atlantic Technological University nie można zagwarantować zakwaterowania w nadchodzącym roku akademickim? Wówczas pojawiły się kolejne informacje w tej sprawie i Departament Integracji przyznał, iż wniosek o zmianę kwalifikacji budynku do urzędników wpłynął.

Jak mówił w liście do ministra O’Gormana poseł MacSharry, mieszkania, o których mowa, już w chwili budowy miały jedno przeznaczenie, więc miały być wybudowane specjalnie na potrzeby studentów, a i lokalizacja wybrana została w niedalekiej odległości od uniwersytetu, by studenci mieli łatwiejszy dostęp do uczelni. Poseł niezależny podkreślił również, że w Sligo stało się praktycznie niemożliwe znalezienie teraz prywatnych kwater dla studentów na przyszły rok akademicki, więc zarówno minister O’Gorman, jak i minister Harris, powinni zareagować na propozycję odmową.

Poseł Marc MacSharry – były członek Fianna Fáil – powiedział:

Chociaż doceniam próby pomocy uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl uciekającym przed prześladowaniami, korzystanie ze specjalnie wybudowanych mieszkań dla studentów lub mieszkań sąsiadujących z instytucjami trzeciego stopnia, zwykle wykorzystywanymi do zakwaterowania, nie może być dozwolona zmiana przeznaczenia – w żadnych okolicznościach. Nadszedł czas, aby Leo Varadkar i Micheál Martin przestali koncentrować się na swoich przyszłych karierach w UE i skupili się na problemach, z jakimi borykają się ludzie mieszkający w tym kraju.

Wysokie źródło rządowe informuje natomiast, że ministrowie O’Gorman i Harris, znajdą rozwiązanie tej sytuacji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Scarbor Siu on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish general set t
Fale upałów będą