Małym firmom wciąż brakuje pracowników

Z najnowszej ankiety Chambers Ireland wynika, że prawie wszystkie małe firmy w kraju mają problemy z obsadzeniem wakatów, szczególnie wykwalifikowanym personelem.

W badaniu 90% respondentów odpowiedziało, że największe problemy są w zakresie pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem, a ¾ stwierdza, że tak samo dzieje się w przypadku stanowisk kierowniczych. W badaniu udział wzięło ponad 400 małych firm, a 95% dodatkowo uznało, że pracownikom brakuje umiejętności zawodowych.

Taka sytuacja, jak powiedział dyrektor naczelny Chambers Ireland Ian Talbot, powoduje, iż blokowany jest rozwój firm, a i możliwość zwiększenia obrotów. Dyrektor Talbot dodał, że z radością przyjmuje rozwiązanie przyjęte przez Departament Przedsiębiorczości, a ten zadecydował, że w kraju wydawać się będzie większą ilość pozwoleń pracowniczych dla osób spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Tę kwestię należy jednak skoordynować z tempem wydawani wiz, o jakie nie muszą starać się osoby z UE i EOG, więc Departament Spraw Zagranicznych powinien usprawnić ten zakres funkcjonowania działów wizowych.

Dyrektor Talbot podkreślił jednak, że Irlandia nie jest już tak bardzo atrakcyjna dla obcokrajowców, a i bezrobocie na poziomie z ostatniego miesiąca wynoszące 4,1%, wcale nie jest motorem napędowym do zwiększenia napływu pracowników zagranicznych.

Bez specjalnych problemów pozwolenia na pracę otrzymać mogą w Irlandii osoby spoza UE i EOG, które zaliczone zostały do grup o wysokich kwalifikacjach, tzw. talentów i o umiejętnościach krytycznych, ale też osoby bez kwalifikacji.

*

To teraz powinno się zadać pytanie, czy nie można wykorzystać w ramach uzupełnienia wakatów uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy wciąż snują się bez celu po miastach, płodzą się w dużej ilości i otrzymują mieszkania socjalne? Nic nie stoi na przeszkodzie, by utrzymywali porządek w fabrykach, na ulicach irlandzkich miast, a mówiący po angielsku, pracowali np. w sklepach lub kawiarniach. To tylko moja opinia, która wynika z obserwacji tych Ukraińców, których rządowi nie udało się ukryć przed wzrokiem stałych mieszkańców wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Nick Fewings on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Szykuje się powrót
Uwaga na meduzy