Lepsza opieka onkologiczna na Podlasiu dzięki wsparciu funduszy europejskich

Zakończył się remont najstarszego budynku w Białostockim Centrum Onkologii. Umieszczono tam zakład radioterapii i zakład rehabilitacji onkologicznej. Wartość całkowita projektu wyniosła niemal 30 mln zł – w tym dofinansowanie z budżetu województwa ok. 14 mln zł i z funduszy europejskich prawie 8 mln zł.

Remont i modernizacja budynku umożliwią zwiększenie liczby pacjentów obsługiwanych w ramach opieki ambulatoryjnej oraz przyczynią się do skrócenia czasu oczekiwania na udzielanie świadczeń.

„Od lat staramy się rozwijać naszą ofertę. Chorób nowotworowych jest niestety coraz więcej, a radioterapia jest jednym z elementów leczenia radykalnego, na każdym etapie. Teraz możemy robić więcej zabiegów, a także poszerzać naszą ofertę o nowe zabiegi, których do tej pory nie mogliśmy wykonywać” – powiedziała dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

W wyremontowanym budynku znalazły się zakłady: radioterapii i rehabilitacji onkologicznej. Docelowo, we wrześniu br., zlokalizowane zostaną tu także pomieszczenia zakładu brachyterapii.

Jak poinformował dr Tomasz Filipowski, kierownik zakładu radioterapii, tej formy leczenia wymaga ponad 70 proc. podopiecznych BCO. „To jest ogromna rzesza pacjentów, ponad 3 tys. rocznie. Mamy nowoczesne maszyny, brakowało tylko miejsca. Teraz już nie będziemy musieli wozić pacjentów” – dodał.

Podległe samorządowi województwa BCO jest jedyną placówką w regionie udzielającą świadczeń z zakresu radioterapii. W ramach kompleksowego leczenia oferuje pacjentom także rehabilitację onkologiczną.

Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana w marcu ubiegłego roku. Jej koszt wyniósł ok. 30 mln zł. Blisko 8 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, 14 mln zł pochodziło z budżetu województwa podlaskiego, a pozostała kwota to pieniądze własne BCO.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

fot. UMWP

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Nie daj się nabrać
Poland ready to tack