Irlandzkie grunty zablokowane przez plany, czyli wyzwania w budownictwie mieszkaniowym

Irlandia mierzy się z poważnym problemem w sektorze mieszkaniowym, gdzie pomimo dostępności gruntów należących do władz lokalnych, znaczna ich część pozostaje niewykorzystana z powodu braku podstawowej infrastruktury. Komisja ds. Mieszkalnictwa Oireachtas dowiedziała się ostatnio, że blisko jedna trzecia tych terenów nie może zostać przeznaczona pod zabudowę.
Stowarzyszenie Menedżerów Miast i Powiatów poinformowało polityków, że władze lokalne zidentyfikowały ponad 560 działek, które potencjalnie mogłyby pomieścić około 21 500 mieszkań socjalnych i tanich na wynajem. Niestety, przewodniczący stowarzyszenia Eddie Taaffe podkreśla, że aż 28% tych obiektów nie nadaje się pod budowę ze względu na niewystarczający dostęp do kluczowych usług, takich jak woda, kanalizacja i energia elektryczna.
Taaffe zwrócił uwagę na to, że plany inwestycji w infrastrukturę muszą być w pełni dostosowane do lokalnych strategii mieszkaniowych. Zaznaczył, że dostawcy usług, tacy jak Uisce Éireann (odpowiedzialny za wodę) i ESB (za energię elektryczną), powinni ściśle współpracować z władzami lokalnymi, aby aktywnie uzbrajać grunty w strategicznych obszarach rozwoju.
Rzecznik Sinn Féin ds. budownictwa mieszkaniowego Eoin Ó Broin wskazał, że Program Rządu zobowiązuje koalicję do budowy 82 000 mieszkań socjalnych i mieszkań socjalnych na wynajem lub do kupna w ciągu najbliższych pięciu lat. Zadał pytanie, skąd władze wezmą ziemię na realizację tak ambitnych celów, skoro obecne banki ziemi władz lokalnych wystarczają jedynie na średnio 3-4 lata, i to pod warunkiem, że tereny nieuzbrojone, zostaną w tym czasie odpowiednio przygotowane.
Eddie Taaffe zauważył dodatkowo, że władze lokalne muszą ponownie zbudować swoje banki ziemi, ale problemem jest brak dostępności odpowiednio podzielonych na strefy i uzbrojonych gruntów na rynku. Wspomniał, że konieczny będzie powrót do nakazów przymusowego zakupu, które, choć czasochłonne, są jedynym mechanizmem zapewniającym pewność w pozyskiwaniu gruntów.
Posiedzenie komisji z udziałem przedstawicieli zainteresowanych stron z zewnątrz, które odbyło się pierwszy raz od czasu wyborów, jasno pokazało, że Irlandia potrzebuje skoordynowanych działań i długoterminowej strategii, aby przełamać impas w budownictwie mieszkaniowym. Brak odpowiednio uzbrojonych terenów stanowi poważną przeszkodę w realizacji planów rządu i zaspokajaniu rosnących potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Jason Murphy on Unsplash