Irlandzki paszport zostanie zmieniony

Na dzisiejsze posiedzenie rządu wicepremier Micheál Martin wnieść ma projekt ustawy o przeprojektowaniu irlandzkich paszportów, co zabezpieczać je będzie przed fałszerstwami oraz oszustwami.

Co istotne, osoby, które już teraz mogą legitymować się irlandzkim paszportem, poproszone zostaną, aby włączyły się w cały proces i zgłaszały swoje propozycje, jaką formę powinien mieć ten dokument, więc projekt powstawać będzie również przy udziale obywateli Irlandii. Część elementów pozostanie jednak w dotychczasowej formie, więc złota harfa na bordowym tle i będzie to spójne z innymi paszportami, jakie stosuje się w Unii Europejskiej. Wg Departamentu Spraw Zagranicznych, nowy paszport powinien zawierać więcej zabezpieczeń, które dodatkowo utrudniać mają jego podrabianie, ale ma też podkreślać irlandzką kulturę oraz wartości istotne dla mieszkańców tego kraju.

Aktualny wzór irlandzkiego paszportu liczy sobie już 10 lat, a nawet Międzynarodowy Urząd Lotnictwa Cywilnego zaleca, by wzory dokumentów podróżnych zmieniały się częściej, niż stosowane było to do tej pory, żeby możliwe było wprowadzanie do nich najnowszych zabezpieczeń. Obecnie obowiązujący wzór irlandzkiego paszportu wszedł do użycia w 2013 roku, a cieszy się dużym zaufaniem na świecie, ale też posiada wiele zabezpieczeń, jakie wówczas były dostępne. Wg Henley Global Passport Index irlandzki dokument zajmuje piątą pozycję i daje możliwość wjazdu do 189 państw na całym świecie.

Paszporty, które używane są w Irlandii, są też zgodne z wymogami światowych wytycznych, a znacznie różnią się od tych sprzed 10 lat, jednak i w tej dziedzinie fałszerze nabrali wprawy i umieją już fałszować zabezpieczenia, jakie stosowane są w obecnie używanych paszportach.

W propozycji udziału w projektowaniu paszportu, jego posiadacze z Irlandii będą mogli proponować projekt dokumentu, ale motywy używane do stworzenia nowej wersji powinny opierać się na środowisku naturalnym i kulturze kraju.

Departament Spraw Zagranicznych jest zdania:

–  W tym projekcie Departament zwróci się do opinii publicznej o wybór aspektów różnorodnej flory i fauny Irlandii, aby pomóc w kształtowaniu projektu paszportu. Opinia publiczna poproszona będzie o wkład w fazie projektowania paszportu za pomocą krótkiego kwestionariusza internetowego, w którym zostanie poproszona o rozważenie, która irlandzka flora i fauna powinna zostać uwzględniona w projekcie.

Kwestionariusz dostępny będzie w języku angielskim oraz irlandzkim, a pojawi się pod koniec tego miesiąca, natomiast jego wypełnienie zajmie ok. 5 minut.

Departament Spraw Zagranicznych przewiduje, że nowe wzory paszportów zaczną być wydawane od 2025 roku i będą całkiem innej generacji, niż te stosowane do tej pory.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Fot. CC BY-SA 4.0 Swapnil1101

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Germany fears EU pla
Zielona Wyspa pozost