Irlandia za pokojem i postępem, czyli nowe inicjatywy rządu

Irlandzki rząd przygotowuje się do szeregu istotnych działań legislacyjnych i strategicznych, których celem jest wzmocnienie pozycji kraju na arenie międzynarodowej oraz poprawa warunków życia mieszkańców kraju.
Tánaiste, Simon Harris zwróci się do gabinetu z wnioskiem o zgodę na opracowanie projektu ustawy zakazującej importu towarów z nielegalnych osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. Projekt ten zostanie poddany kontroli przedlegislacyjnej w komisji Oireachtas już w przyszłym miesiącu. W kontekście narastającego kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy, minister spraw zagranicznych podkreśli powagę sytuacji i determinację Irlandii, by działać na rzecz zakończenia konfliktu.
Irlandia, choć utrzymuje minimalną wymianę handlową z tym regionem, chce dać wyraz swojej postawie moralnej i wezwać do przestrzegania praw człowieka w ramach umowy stowarzyszeniowej UE-Izrael. Harris zauważa rosnące poparcie na szczeblu unijnym dla inicjatyw, w których Irlandia już wcześniej wykazała się aktywnością.
Tánaiste wystąpi również o przedłużenie udziału Sił Obronnych w misji UNIFIL w Libanie na kolejnych 12 miesięcy. Obecnie 345 irlandzkich żołnierzy współtworzy wspólny batalion z Polską w południowym Libanie i jest to największa zagraniczna operacja wojskowa Irlandii.
Na arenie handlowej Harris informuje gabinet o propozycji UE wobec USA dotyczącej wzajemnie korzystnej umowy handlowej. Dokument ma na celu zniesienie barier taryfowych i pozataryfowych oraz wspieranie inwestycji i bezpieczeństwa gospodarczego. W związku z tym planowana jest nowelizacja ustawy o arbitrażu z 2025 r., co umożliwi Irlandii ratyfikację umowy CETA między UE a Kanadą.
Premier Martin ma natomiast poinformować dzisiaj ministrów o postępach w opracowywaniu nowej Narodowej Strategii Cyfrowej. Plan ten zakłada przekształcenie Irlandii w unijne centrum wiedzy o regulacjach cyfrowych i danych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu poprawy jakości usług publicznych.
Na krajowym podwórku, minister zdrowia psychicznego Mary Butler oraz minister zdrowia Jennifer Carroll MacNeill przedstawią projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu psychicznym. Propozycja obejmuje ponad 200 poprawek mających na celu poprawę warunków hospitalizacji osób przebywających w oddziałach intensywnej terapii psychiatrycznej wbrew ich woli.
Nowe propozycje rządu sygnalizują zdecydowaną politykę Irlandii opartą na wartościach: ochronie praw człowieka, wspieraniu pokoju, rozwoju gospodarczego oraz innowacyjnych usług publicznych.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. CC BY-SA 4.0David Kernan