Irlandia ma wystarczającą ilość gruntów do budowania domów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W kraju można wybudować tysiące domów, które staną na gruntach państwowych, a od lat leżą nieużywane przez nikogo.

Obecnie wartość tych gruntów szacuje się ogółem na 130 mln €, co może dać znacznie powyżej 5800 domów i mieszkań różnego typu, a znaczna część tych terenów położona jest w granicach administracyjnych Dublina. Jak dodano w informacji, większość z tych gruntów to doskonałe lokalizacje mieszkaniowe i nadają się do zamieszkania.

W całej Irlandii zidentyfikowano też ponad 190 obszarów państwowych, które od lat stanowią nieużytki, a nie można im przypisać żadnej formy własności.

W raporcie LDA ujawniono też, że grunty, o których mowa, to jedynie ułamek wszystkich tych, które nadają się pod budowę domów i mieszkań w zabudowie blokowej, a znaleziono w całym kraju 83 lokalizacje, które pomieszczą prawie 67 000 domów.

Co ciekawe, coraz większa ilość właścicieli gruntów kontaktuje się z Agencją ds. Rozwoju Ziemi (LDA) i szuka możliwości zbycia nieruchomości ziemskich.

To jednak nie jest aż takie proste, więc przed sfinalizowaniem transakcji, proponowana lokalizacja jest szczegółowo kontrolowana, a urzędnicy pod uwagę biorą wiele czynników, w tym możliwości komunikacyjne. Wiele terenów, jakie proponuje się do zakupu przez LDA, ma też przez ich obecnych właścicieli zawyżone ceny, więc te, po zakwalifikowaniu gruntu do zakupu są negocjowane.

Najwięcej problemów sprawiają działki i tereny w granicach administracyjnych miast, ale też w ich centrach, ponieważ podczas procesu zakupu i późniejszego planowania, odpowiadać muszą przepisom o zagospodarowaniu terenu. Gruty te są również najdroższe w zakupie, więc LDA szczegółowo rozważa ich nabywanie.

LDA stworzyło już strategiczną bazę gruntów, na jakich mogą powstawać nieruchomości mieszkalne, a jak dodaje, baza wciąż jest aktualizowana i uzupełniana o nowe lokalizacje.

*

Tak na marginesie dodam, że niedawne jeszcze twierdzenia rządu, iż w Irlandii zaczyna brakować gruntów pod budowę mieszkań, legły właśnie w gruzach i nie stanowią problemu z brakiem mieszkań.  

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Jason Murphy on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Reputacja Irlandii m
Dostawcy potrzebują

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!