Irlandia dla wszystkich – Światowy Dzień Uchodźcy

People Before Profit wspierają protest ogłoszony przez Ireland For All, który odbędzie się 20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy.

Światowy Dzień Uchodźcy to międzynarodowe święto organizowane co roku 20 czerwca przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Został zaprojektowany, aby uczcić i uhonorować uchodźców z całego świata. Dzień ten po raz pierwszy ustanowiono 20 czerwca 2001 r. dla uczczenia 50. rocznicy podpisania Konwencji dotyczącej statusu uchodźców z 1951 r.

Wydarzenie, prowadzone przez Ireland For All i Ruch Osób Ubiegających się o Azyl w Irlandii (MASI), ma na celu docenienie siły uchodźców, którzy uciekli przed konfliktem i prześladowaniami ze swojego kraju w nadziei na znalezienie schronienia i lepsze życie.

Światowy Dzień Uchodźcy rzuca światło na prawa, potrzeby i marzenia uchodźców, pomagając zmobilizować wolę polityczną i zasoby, aby uchodźcy mogli nie tylko przetrwać, ale także się rozwijać. Przez ponad dekadę byliśmy świadkami przerażającej reakcji na uchodźców na morzu i na granicach Europy. Dziesiątki tysięcy zginęło, próbując dotrzeć do europejskich wybrzeży. Nieludzka i rasistowska polityka graniczna, wypieranie na Morzu Śródziemnym i Egejskim kosztowały życie wielu ludzi. Ci, którzy dotarli do Europy, musieli zmierzyć się z niechętną polityką europejskich rządów. Siły skrajnie prawicowe wykorzystały nienawiść wobec uchodźców i osób ubiegających się o azyl, aby zmobilizować się i stworzyć atmosferę nienawiści. Finansowane przez UE obozy dla uchodźców w krajach trzecich były miejscami horroru dla kobiet, dzieci i mężczyzn.

W Irlandii nieudana polityka mieszkaniowa i rosnąca bezdomność dały skrajnej prawicy pretekst do atakowania uchodźców i osób ubiegających się o azyl. System zaopatrzenia bezpośredniego nadal szkodzi życiu. Kryzys mieszkaniowy nie jest spowodowany uchodźcami i nie zostanie rozwiązany poprzez wzięcie ich na cel. W naszym społeczeństwie nie ma miejsca dla tych, którzy szerzą dezinformację i nienawiść. Pokażmy, że naszym wspólnym celem jest, aby ludzie w Irlandii mogli żyć wolni od nękania, zastraszania i dyskryminacji.

Światowy Dzień Uchodźcy to ważny moment, aby uznać i uczcić godność, odporność i walkę uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Jest to również dzień przypominania rządom o ich zobowiązaniach i nieudanej polityce. To dzień jedności i świętowania naszej różnorodności. Zbliżmy się. Dołączcie do nas ze swoimi banerami, plakatami i pomóżcie temu wielkiemu dniu. Jesteśmy silniejsi razem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: People Before Profit

Fot. People Before Profit

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Michał Kot: problem
Niecodzienna akcja w