Irlandczycy coraz bardziej sceptyczni wobec Unii Europejskiej, ale poparcie wciąż wysokie

Nowe badanie opublikowane dziś przez European Movement Ireland rzuca światło na zmieniające się nastroje społeczne w Irlandii wobec Unii Europejskiej. Choć poparcie dla członkostwa w UE pozostaje wysokie – na poziomie 82% – to jednak trend jest spadkowy. W 2019 roku aż 93% Irlandczyków deklarowało poparcie dla obecności swojego kraju w strukturach unijnych.
Wśród głównych czynników wpływających na nastroje wymienia się obawy dotyczące kierunku, w jakim zmierza UE, rosnące poczucie braku reprezentacji obywateli oraz napięcia geopolityczne. Prawie połowa respondentów uważa, że Unia zmierza we właściwym kierunku, ale aż jedna trzecia dostrzega odejście od podstawowych wartości wspólnoty.
Na tle rosnących zagrożeń związanych z wojną na Ukrainie i polityką Donalda Trumpa w kontekście europejskiej obronności, połowa Irlandczyków opowiada się za przystąpieniem kraju do wzmocnionej współpracy obronnej w ramach UE. To wyraźna zmiana w kraju tradycyjnie neutralnym wojskowo.
Ciekawym aspektem badania jest stosunek do idei zjednoczonej Irlandii w ramach Unii Europejskiej. Aż 67% mieszkańców Irlandii Północnej, którzy opuścili UE po Brexicie, popiera ten pomysł. W Republice Irlandii poparcie wynosi nieco mniej, bo 62%, ale sprzeciw wobec tej koncepcji jest znacznie niższy niż na północy (16% w Republice vs 27% w Irlandii Północnej).
Dyrektor generalna European Movement Ireland Noelle O’Connell podkreśliła, że mimo wciąż wysokiego poziomu zaufania do UE, rząd nie może sobie pozwolić na samozadowolenie.
– To przełomowy moment dla Unii Europejskiej i jej relacji z obywatelami. Narastający populizm, napięcia w handlu z USA i ciągnący się konflikt na Ukrainie wymagają zdecydowanych działań i wsłuchiwania się w głos obywateli.
Badanie, przeprowadzone przez Amárach Research pokazuje także, że największe źródła niezadowolenia Irlandczyków z polityki UE to migracja (35%), nadmierne regulacje (24%) oraz militaryzacja Unii (24%). Co istotne, aż 43% ankietowanych uważa, że ich poglądy nie są reprezentowane na szczeblu unijnym. Mimo to Irlandia pozostaje jednym z najmocniejszych bastionów poparcia dla Unii Europejskiej – zarówno na północy, jak i południu wyspy. W Irlandii Północnej i to pomimo Brexitu wskaźnik poparcia dla UE wynosi aż 77%, co oznacza wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu z ubiegłym rokiem.
*
Nowe dane są więc sygnałem ostrzegawczym dla rządzących: wsłuchiwanie się w obywatelski głos i odpowiedzialna polityka europejska będą kluczowe w utrzymaniu silnego proeuropejskiego kursu Irlandii w nadchodzących latach.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Antoine Schibler on Unsplash