IBEC ostrzega: Budżet 2026 musi być rozsądny i chronić konkurencyjność Irlandii

Grupa biznesowa IBEC wezwała rząd do opracowania przyszłorocznego budżetu w sposób „rozsądny i ostrożny”, podkreślając potrzebę rozważnego i strategicznego podejścia w obliczu niestabilnej sytuacji na świecie.
W swoim wniosku przedbudżetowym IBEC ostrzega, że stałe lub nowe cła stanowią poważne zagrożenie dla irlandzkiego biznesu, a gospodarczy model rozwoju, na którym Irlandia opierała się przez ostatnie 50 lat, znajduje się pod silną presją. Grupa podkreśliła, że chociaż gospodarka jako całość może pozostać odporna, to niektóre sektory doświadczą znaczących i długotrwałych strat konkurencyjności. – Budżet musi być przygotowany w kontekście trwających napięć handlowych i niedawnych reform podatkowych w USA. Irlandia musi podejmować właściwe decyzje, aby chronić swoją konkurencyjność i zdolność do przyciągania i zatrzymywania przedsiębiorstw – powiedział główny ekonomista i szef polityki krajowej IBEC Gerard Brady.
Według niego oznacza to inwestowanie w obszary związane z produktywnością, takie jak infrastruktura, i kontynuowanie tych inwestycji bez względu na klimat gospodarczy. IBEC zaapelował o ukierunkowane inwestycje w infrastrukturę, badania oraz rozwój, oraz programy podnoszenia umiejętności, aby wzmocnić konkurencyjność kraju.
Brady zaznaczył, że Irlandia nadal nie spełnia oczekiwań jako lider innowacji i badań, dlatego rząd powinien rozszerzyć i udoskonalić ulgę podatkową na działalność badawczo-rozwojową, obejmując nią również innowacje procesowe, sztuczną inteligencję i zielone technologie. Według niego ulga ta powinna pozwalać na składanie wniosków w sprawie badań prowadzonych poza granicami kraju przez podmioty powiązane, o ile własność intelektualna i wartość pozostaną w Irlandii.
Grupa zaproponowała pakiet budżetowy o wartości 3 mld euro, w tym 1,3 mld euro dodatkowych wydatków na infrastrukturę w ramach Narodowego Planu Rozwoju. Inwestycje publiczne powinny być traktowane priorytetowo ponad innymi zobowiązaniami fiskalnymi, stwierdzono w dokumencie.
Dyrektor wykonawczy ds. lobbingu i wpływów w IBEC Fergal O’Brien zaznaczył, że budżet na 2026 rok będzie w dużej mierze dotyczył stresu i presji w gospodarce handlowej oraz niepewności związanej z potencjalną globalną wojną handlową. Obowiązująca obecnie stawka celna w wysokości 10% już teraz „znacznie szkodzi” firmom o niskiej marży, zwłaszcza w sektorze żywności i napojów. – Te 10% boli, zwłaszcza przy słabym dolarze, który utrzymuje się na podobnym poziomie od początku roku – podkreślił O’Brien.
Jego zdaniem wprowadzenie zapowiadanych ceł w wysokości 30% byłoby niezwykle szkodliwe. IBEC liczy na zawarcie umowy ramowej i ostrzega, że członkowie organizacji mają wiele obaw co do ewentualnych działań odwetowych UE.
IBEC zwraca również uwagę na konieczność ograniczenia nadmiernego polegania na zmiennych wpływach podatkowych, takich jak podatek od osób prawnych, oraz na potrzebę przywrócenia równowagi między dochodami i wydatkami państwa w nadchodzących latach. W swoim apelu grupa podkreśla, że Irlandia musi podejmować właściwe decyzje dziś, aby ochronić miejsca pracy i gospodarkę jutra.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Ibrahim Boran on Unsplash