IALPA rekomenduje zawieszenie akcji strajkowej

Aer Lingus już wcześniej poinformował, że rozwiązanie zaproponowane przez Sąd Pracy jest dla linii satysfakcjonujące, a wczoraj wieczorem Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych (IALPA) zarekomendowało przyjęcie propozycji pilotom.

Nie oznacza to jeszcze, że piloci przerwą swoją akcję strajkową, ponieważ głosowanie w sprawie przyjęcia propozycji, jaką przedstawił Sąd Pracy, zaplanowano na termin od 18 do 23 lipca, więc do tego czasu odbywać się będą spotkania pilotów z reprezentującym ich związkiem.

Sąd Pracy postanowił, iż podwyżka płac dla pilotów powinna wynieść 17,75% w najbliższych czterech latach, a przewoźnik powinien również przyjąć inne postulaty strajkujących.

Komentując postanowienie IALPA, prezes Stowarzyszenia kapitan Mark Tighe stwierdził, że to zwycięstwo pilotów, a dodał:

– Udało się to osiągnąć dzięki determinacji i jedności wykazanej przez naszych członków. Poza tym osiągnęliśmy powrót do skali płac z 2019 roku, co oznacza, że ​​nowi pracownicy otrzymają pensje o 10% wyższe. Oznacza to też, że najniżej opłacani piloci będą cieszyć się podwyżkami wynagrodzeń o prawie 30%.

Z zadowoleniem decyzję Stowarzyszenia IALPA przyjęły też linie Aer Lingus, a jak napisano w oświadczeniu, teraz oczekują zawieszenia akcji strajkowej.

W dokumencie Aer Lingus znalazło się następujące zdanie:

– Z niecierpliwością czekamy na jak najszybsze zakończenie procesu głosowania w ramach IALPA.

Zadowolony z rekomendacji Aer Lingus i IALPA jest też premier Simon Harris, który powiedział:

– To bardzo pozytywny rozwój sytuacji dla podróżujących i naszego sektora turystycznego. Zawsze powtarzałem, że kompromis i zaangażowanie to jedyny krok naprzód.

Decyzja IALPA nie jest jednak równoznaczna z powrotem wszystkich lotów, jakie zostały zaplanowane na najbliższe dni, ponieważ ponownie odwołano kolejnych 25 połączeń. Aer Lingus spodziewa się natomiast, że wszystko wróci do normy za około 2 tygodnie.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by John McArthur on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
To był najcieplejsz
Spadają wpływy z p