Helen McEntee wraca do pracy

„Urlopowana” minister sprawiedliwości Helen McEntee wraca w tym tygodniu do pracy w gabinecie.

Minister McEntee przez sześć miesięcy była na urlopie macierzyńskim, po urodzeniu drugiego dziecka, a w grudniu pojawił się na świecie kolejny syn ministerialnej pary. Pierwsze dziecko, również syn Helen i Paula pojawiło się na świecie w kwietniu 2021 roku.  

Jak poinformowało Biuro Prasowe Departamentu Sprawiedliwości, w czwartek, czyli już jutro, minister Helen McEntee wróci do pełnienia swoich obowiązków, a na urlopie macierzyńskim przebywała od listopada ubiegłego roku.

Wcześniej czasowo obowiązki ministra sprawiedliwości pełniła minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, a następnie – w grudniu, zastąpił ją minister szkolnictwa wyższego i dalszego Simon Harris.

Minister Helen McEntee korzystała ze zwyczajowo nazywanego urlopem macierzyńskim czasu na opiekę nad noworodkiem, jednak nie był to urlop macierzyński w ścisłym znaczeniu tego słowa, gdyż członkiniom rządu taki nie przysługuje. Rząd od dawna zapowiadał, że wprowadzi zmiany w przepisach, jednak do tej pory tego nie zrobił, więc panie w polityce, zmuszone są po urodzeniu dziecka przebywać na zwolnieniach lekarskich.

Przepisy o urlopie macierzyńskim kobiet w polityce nie zostały jeszcze uchwalone, ponieważ przeciąga się droga legislacyjna, a ta wymaga szerszych zmian w przepisach.

Nowe regulacje są obecnie przygotowywane, a oznaczone sygnaturą na 2023 rok, więc Oireachtas zajmie się nimi prawdopodobnie wkrótce, jednak nikt z Biura Legislacyjnego połączonych izb parlamentu nie umie odpowiedzieć, kiedy się to stanie.

Podobnie jest w przypadku posłanek i senatorek, które nie mogą jeszcze korzystać z urlopu macierzyńskiego, a nowe przepisy dotyczyć będą również ich.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice Press Office

Photo CC BY 2.0 The Official CTBTO Photostream

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Lex Tusk” – 4
Dramatyczna sytuacja