Gdzie w Irlandii zarabia się najwięcej?

Jest wiele sektorów irlandzkiej gospodarki, gdzie średnia zarobków jest wyższa od typowej, a jest w kraju kilka wybijających się działów, w których zarobki są przyzwoite.

Central Statistics Office opracowało tabelę średnich zarobków w Irlandii, podpierając to informacjami o zatrudnieniu, które jest rekordowe i w Republice pracuje obecnie 2,55 miliona osób, czyli 73,5% populacji w wieku produkcyjnym.

Co istotne, po zawirowaniach, jakie dotykały światową gospodarkę, a miały wpływ także na Irlandię, ta dosyć szybko otrzepywała się z pokrywającej ją patyny zapaści i rozwijała się, przyciągając tym samym wzrok ciekawskich, którzy chcieli podpatrywać szybki rozwój i rosnący dobrobyt kraju.

Od jakiegoś czasu, a dokładnie od chwili ustanowienia końca pandemii koronawirusa, gospodarka Irlandii cały czas przyspiesza, więc przynosi, przynajmniej wg danych statystycznych, coraz większe korzyści jej mieszkańcom. Dlatego CSO postanowiło przygotować zestawienie średnich zarobków w Irlandii i pokazać, kto czerpie z tego rozwoju państwa najwięcej.

Średnie wartości zarobków dotyczą danych za I kwartał 2023 roku, więc są bardzo aktualne, a kolejne pojawią się dopiero pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
W Irlandii część sektorów można zaliczyć do śmietanki pod względem wynagrodzeń, czyli średnie pensje zatrudnionych w tych sektorach osób, są znacznie wyższe, niż w innych.

Na pierwszym miejscu znajduje się sektor informacji i komunikacji ze średnimi zarobkami rocznymi na poziomie 86 420 €. Kolejnym jest sektor finansów i ubezpieczeń, gdzie pracownicy zarabiają średnio 78 420 €, a na pozycji trzeciej usługi komunalne oraz gospodarka odpadami ze średnimi wynagrodzeniami na poziomie 62 760 €.

Specjaliści/Fachowcy i pracownicy techniczni zarabiają średnio 57 560 €, natomiast przedstawiciele przemysłu nieco mniej, więc średnia w tym przypadku kształtuje się na poziomie 57 250 €. W administracji publicznej też nieźle można zarobić, gdyż w tu średnia wynagrodzeń to 56 000 € rocznie.

Edukacja, a ta zawsze narzeka na niskie wynagrodzenia, jednak z wyliczeń CSO wynika, że średni zarobek w tym dziale to 50 800 €. W budownictwie można liczyć na średnie roczne wynagrodzenie na poziomie 46 540 €, a w sektorze zdrowia będzie to 44 770 €.

Transport to ostatni z działów, w którym zarabia się dobrze, więc tutaj średnia statystyczna to 43 780 €.

Kolejne sektory zaliczono do grupy zarobków o średnim poziomie wynagrodzeń, ale co ważne, w niektórych działach można zarobić znacznie więcej, niż wynosi dla nich norma, a uzależnione jest to od kwalifikacji i stażu pracy.

00:59

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Stock Birken on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jest drogo i maleją
Blisko 5,5 mln zł d