Fast food nadejdzie z powietrza

Na dachu centrum handlowego Milifield w Balbriggan montowane jest właśnie stanowisko dla dronów, które dostarczać będą w tej okolicy dania na wynos i zakupy.

Prace przygotowawcze trwają od roku, a już plany uruchomienia dostaw drogą powietrzną wzbudziły entuzjastyczną falę komentarzy. Mówi się obecnie, że uruchomienie projektu znacznie przyspieszy czas dostaw, a Monna, czyli właściciel dronów, współpracuje z wieloma sprzedawcami detalicznymi, w tym Tesco i barami oferującymi dania na wynos.

Wkrótce więc w Balbriggan niewielkie zakupy, jakich można dokonać w lokalnym sklepie sieci Tesco, ale też kebab i pizza, może do mieszkańców tej okolicy przylecieć dronem, a będzie to realizacją programu „Zakupy pod drzwi”.

Aktualnie firma Monna twierdzi, że będzie mogła w weekendy realizować ok. 200 dostaw, a o ile taki rodzaj dostarczania produktów okaże się sukcesem, projekt będzie rozwijany.

W następnej kolejności dostaw dronami doczekać się ma Oranmore, które położone jest w niewielkiej odległości od Galway i kolejne niewielkie miasteczka. Ważne jest, że projekty uruchomienia dostaw dronami, cały czas traktowane będą, jako działania pilotażowe, a dopiero później, po uruchomieniu wszystkich niewielkich działań, przenoszone będą do większych miast.

Manna twierdzi, iż jej obecne możliwości realizacji dostaw w jednym czasie, na wybranym terenie, sięgają obsługi 20 dronów jednocześnie przez jednego pracownika, więc technologię należy dokładnie sprawdzić na niewielkiej populacji, wprowadzić niezbędne zmiany, o ile będą konieczne, a następnie zwiększać możliwości systemu dostaw drogą powietrzną.

Program obejmujący Balbriggan dostarczać będzie zakupy i jedzenie ok. 35 000 mieszkańców, a odbywać się może w promieniu do 2 kilometrów od lądowiska. Następnie zasięg dronów ma być zwiększony do 5 km, a dostawcze małe urządzenia latające mogą poruszać się na wysokości do 80 metrów i z prędkością nieco ponad 60 km/h.

Aktualnie waga przesyłki nie może przekraczać 2 kg, jednak i to ma się zmieniać, jednak potrzebne będą maszyny o większym udźwigu. Klienci będą mogli zamawiać dostawę dronami poprzez specjalnie do tego celu stworzoną aplikację, w godzinach od 8:00 do 21:00.

Organa regulacji ruchu powietrznego wyznaczyły już trasy, którymi będą poruszać się drony i dla każdej z nich wyznaczyły maksymalny pułap lotów.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Pam Menegakis on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: