Czy Irlandia zwiększy ilość parlamentarzystów?

To całkiem prawdopodobne, więc partie polityczne czekają obecnie na raport Komisji Wyborczej, a ta prowadzi właśnie przegląd okręgów wyborczych.

Mówiąc o tej sprawie, minister Paschal Donohoe stwierdził, że Dáil czeka na raport z „gorącym zainteresowaniem”, ponieważ pozytywny wynik raportu oznaczać będzie, że ilość posłów zwiększy się ze 160 do 181 osób. Nowa Komisja Wyborcza swój raport przedstawić ma w parlamencie za niecałe dwa tygodnie, więc rozpocząć będą się też mogły przygotowania do wprowadzenia zmian w irlandzkiej ordynacji wyborczej, a to interesuje wszystkie ugrupowania polityczne w kraju, gdyż mogą zwiększyć ilość swoich przedstawicieli w ławach Dáil.

Jeżeli Komisja Wyborcza rekomendować będzie takie rozwiązanie, to większa ilość posłów mogłaby pojawić się w budynku irlandzkiego parlamentu już po przyszłorocznych wyborach.

Prowadzony obecnie przegląd okręgów wyborczych nie wynika z chęci politycznej, a z Konstytucji Republiki Irlandii, która wyraźnie określa ilość posłów na każde od 20 do 30 tysięcy osób. Uruchomienie procedury przeglądu stało się możliwe po ostatnim spisie wyborczym, a to wówczas okazało się, że populacja kraju ponownie wzrosła i oceniono ją na ponad 5,1 miliona osób. W związku z tym należało zastosować się do Konstytucji i sprawdzić, czy zwiększy się ilość okręgów wyborczych, czy też podniesiona zostanie tylko ilość mandatów poselskich.

W Irlandii jest aktualnie 39 okręgów wyborczych, a oprócz jednego, w 38 jeden poseł przypada na ponad 30 000 osób.

Ważne jest też, że Komisja Wyborcza może wyznaczyć ilość dodatkowych mandatów poselskich, a to również określa Konstytucja, więc członkowie Komisji poruszać się będą w widełkach od 171 do 181 miejsc w Dáil.

Bogdan Feręc

Źr. The Irish Times Photo CC BY-SA 2.0 Houses of the Oireachtas

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ukraińcy w Irlandii
Konsumpcjonizm