Coraz mniej śmieci na irlandzkich wybrzeżach
Plaże w Irlandii, ale nie tylko one, bo całe wybrzeże staje się coraz czystsze, a dzieje się tak za sprawą wprowadzonego w lutym programu kaucyjnego na opakowania po napojach.
O ile sytuacja uległa poprawie, tak zmienił się też rodzaj śmieci, zalegających na wybrzeżach, bo plastikowych butelek i aluminiowych puszek jest coraz mniej, ale inne śmieci pochodzące z morza również stanowią problem. Chodzi tu np. o plastikowe liny cumownicze statków, sieci rybackie i plastikowe torby, co podkreśla w swoim badaniu Coastwatch Ireland.
Grupa zajmująca się ochroną terenów nadbrzeżnych twierdzi, a zbadała 542 miejsca w całej Irlandii, że odnotowano na nich najniższą ilość butelek od 25 lat. W szczycie zalewu butelkami odnajdywano ich 100 na każdy kilometr wybrzeża, a obecnie wynik wynosi nieco poniżej 8 butelek na ten sam kilometr kwadratowy.
Coastwatch Ireland odkryła również, że spada liczba nadbrzeży, na których znaleziono jeden lub więcej przedmiotów, a założycielka grupy Karin Dubsky powiedziała, że chociaż postęp jest powodem do świętowania, trzeba też zachować ostrożność.
Karin Dubsky:
– Konieczny jest ogromny wysiłek, aby promować gospodarkę o obiegu zamkniętym i nowe podejście do tworzyw sztucznych.
Koordynator Coastwatch Ireland w Wexford Mick Berry powiedział natomiast, że kampanie informacyjne i społeczne akcje sprzątania prowadzone w ciągu ostatniej dekady doprowadziły do zmniejszenia ilości śmieci morskich, ale „od lutego 2024 r. wprowadzony niedawno system kaucji/zwrotu plastikowych napojów, butelek i puszek naprawdę zrobił różnicę”. „Teraz większość butelek znajdowanych na brzegu to albo stare butelki z już przymocowanymi zakrętkami, albo butelki po mleku”.
Badanie wykazało jednak, że plastikowe sztućce, słomki i pojemniki ze styropianu, zakazane na mocy prawa UE i Irlandii od lipca 2021 r., nadal stanowią problem. Stwierdzono również, że najczęściej występującymi odpadami są plastikowe liny, sznurki oraz sprzęt wędkarski i połowowy. Liny i sznurki znaleziono na ponad 70% wybrzeży, a mikrośmieci stwierdzono w 37 proc. przebadanych stanowisk.
Karine Dubsky dodała podczas ogłaszania wyników badania, co miało miejsce na Trinity College w Dublinie, że Irlandia nadal produkuje zbyt dużo odpadów, powołując się na najnowszy raport EPA z sierpnia 2023 roku.
Karine Dubsky:
– Ilość odpadów opakowaniowych po raz pierwszy przekroczyła milion ton w 2016 r. i wykazuje tendencję wzrostową o prawie 25% w stosunku do roku bazowego 2016. W 2021 roku. Wytworzono o 120 tys. ton więcej odpadów opakowaniowych niż w 2020 roku. Mamy nadzieję, że nowy rząd będzie nadal podejmował wysiłki w celu rozwiązania tego poważnego problemu i znajdzie odwagę oraz determinację, aby wprowadzić dalsze środki.
*
A ja wciąż czekam na ustawę o zakazie sprzedaży przez supermarkety większości artykułów spożywczych w plastiku.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by John Cameron on Unsplash