ChatGPT zdobywa szkoły. Irlandia na drodze do cyfrowej rewolucji edukacyjnej

Irlandia szykuje się do największego skoku technologicznego w swoim systemie edukacyjnym od lat. Rząd rozważa oficjalne wdrożenie ChatGPT – najpopularniejszego narzędzia opartego na sztucznej inteligencji – do szkół średnich. Decyzja ta ma nie tylko unowocześnić proces nauczania, ale też przygotować młodzież do cyfrowego świata przyszłości.
Według medialnych doniesień irlandzcy urzędnicy spotkali się w ostatnich dniach z przedstawicielami OpenAI, właścicielem ChatGPT, w tym z dyrektor finansową Sarah Friar, a rozmowy dotyczyły możliwego „korporacyjnego” wdrożenia platformy, nadzorowanego przez nauczycieli i dyrekcje szkół.
– Irlandia rozumie, że chodzi tu o konkurencyjność. Są otwarci na technologię i gotowi do działania – powiedziała Friar.
Nowe podejście rządu nie jest przypadkowe. Z badań firmy Studyclix wynika, że aż 71% irlandzkich uczniów szkół średnich już dziś korzysta z ChatGPT lub podobnych narzędzi AI, z czego większość używa ich do nauki i pisania prac domowych. ChatGPT stał się naturalnym elementem edukacyjnej codzienności – tyle że bez oficjalnych ram i nadzoru.
Wzorem dla Irlandii ma być Estonia, która ogłosiła wdrożenie ChatGPT dla 20 000 uczniów i 3 000 nauczycieli, a od 2026 roku dołączy kolejne 38 000 uczniów. Wielka Brytania również już korzysta z technologii OpenAI do planowania lekcji.
Choć entuzjazm rośnie, projekt budzi też obawy. Nauczycielski Związek Zawodowy Irlandii ostrzega, że dotąd nie przeprowadzono żadnych oficjalnych konsultacji z kadrą pedagogiczną. Związek domaga się gruntownych szkoleń oraz wyraźnych wytycznych dotyczących odpowiedzialnego wykorzystania AI w klasach.
– Reformę trzeba przeprowadzać w drodze konsultacji, a osobami, z którymi należy się konsultować, są nauczyciele, ponieważ to oni działają w terenie – powiedział Aaron Wolfe, dyrektor szkoły średniej w Cork.
Unijna ustawa o sztucznej inteligencji już dziś zobowiązuje nauczycieli do zdobycia podstawowej wiedzy o AI. Jednak w praktyce wielu z nich zgłasza brak wsparcia i odpowiednich materiałów szkoleniowych.
ChatGPT, jak podkreśla firma OpenAI, stać się ma dla uczniów czymś równie oczywistym jak dostęp do internetu. – To narzędzie, po które młodzi ludzie sięgają, by spersonalizować swoją edukację, rozwijać kreatywność i zdobywać nowe umiejętności w swoim tempie – stwierdza firma.
Dane pokazują, że aż 80% użytkowników ChatGPT to osoby poniżej 35. roku życia, a największa liczba interakcji dotyczy nauki i prac domowych. W tym kontekście oficjalne wprowadzenie tej technologii do szkół wydaje się nie tyle nowinką, co nieuniknionym krokiem naprzód.
*
Czy Irlandia stanie się europejskim liderem edukacji przyszłości? Decyzja rządu pokaże, czy kraj zdoła połączyć innowacyjność z odpowiedzialnością. Jedno jest pewne – rewolucja już się rozpoczęła, a ChatGPT znajduje się w jej centrum. Tylko czy nie będzie się w ten sposób produkować zastępów ociężałych intelektualnie osób, które bez sztucznej inteligencji, nie będą w stanie funkcjonować? A to pytanie jest chyba ważniejsze…
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Markus Winkler on Unsplash