Ceny energii obniżyły się o 1/4

Od maja ubiegłego roku hurtowe ceny energii spadły o 1/4 od maja 2022 roku, jednak nie ma to żadnego wpływu na koszty, jakie ponoszą na zakup prądu klienci indywidualni, a ci nie mogą się doczekać obniżenia kosztów energetycznych.

Jeżeli w ogóle ceny hurtowe zaczną wpływać na gospodarstwa domowe w kraju, nie stanie się to w krótkim czasie, więc i mieszkańcy Irlandii wciąż zmuszeni są borykać się z wysokimi rachunkami. W maju piąty miesiąc z rzędu ceny zakupu energii elektrycznej w hurcie spadały i były niższe od tych z maja ubiegłego roku o 26,6%, podaje Central Statistics Office. Pomiędzy kwietniem a majem tego roku hurtowa cena prądu obniżyła się natomiast o 16,2%, co również nie ma żadnego przełożenia na rachunki, jakie zakłady energetyczne wysyłają swoim klientom.

Aktualne ceny prądu są trzykrotnie wyższe, niż było to przed pandemią, powiedział Darragh Cassidy z porównywarki cen Bonkers.ie, a wiadomo od jakiegoś czasu, że obniżki, które mogą się pojawiać, nie nadejdą szybko. Co ciekawe, ceny hurtowe zakupu prądu stanowią zaledwie połowę kosztów na rachunku końcowym odbiorcy prądu, więc cała reszta to narzut firm produkujących i dostarczających energię elektryczną do domów i firm.

Analitycy spodziewają się jednak, że ceny energii powinny spadać jeszcze przed końcem tego roku, jednak będzie to w przedziale od 10 do 20 procent. Oznacza to również, że prąd nadal będzie w Irlandii droższy, niż wynosi średnia unijna, a o ile rachunki miałyby wynosić tyle, jak było to przed pandemią, ceny gazu i prądu powinny obniżyć się od 50 do 60 proc.

Nawet w takim przypadku nie przełożyłoby się to na natychmiastowy spadek cen detalicznych, a to za sprawą kontraktów na zakup komponentów do produkcji prądu, a te podpisywane są z dużym wyprzedzeniem.

Specjaliści mówią jednak, że trend zacznie się odwracać w roku przyszłym, a już teraz widać, że spadły nieco koszty, jakie ponoszą producenci żywności i inni, co w rachunku końcowym może przekładać się na ceny detaliczne. Do tego zachowania rynku jest jeszcze trochę czasu, więc specjaliści orzekli, iż będzie to dopiero za 9 do 11 miesięcy.

Wiadomo natomiast, że ceny hurtowe u producentów żywności obniżyły się o 2,4% w rok do maja, a najwięcej staniały w hurcie oleje roślinne i produkty mleczne.

*

Może i oleje w hurcie staniały, ale kupując w ubiegłym tygodniu „jeden” litr oleju słonecznikowego ulubionej marki, zauważyłem, że zdrożał on w ok. 2 miesiące z 4.98 do 5.29 euro. Ten jeden litr zmienił się również w 950 ml, ale to tak na marginesie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ion Fet on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Część osób rezyg
Do Paryża polecimy