Brak odniesienia do zrównoważonego paliwa lotniczego w umowie UE na rzecz czystego przemysłu jest głęboko niepokojący

Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher promuje w Parlamencie Europejskim połączenia przemysłu i innych dziedzin życia z dbałością o środowisko, co niekiedy może być pomocne dla gospodarek Unii Europejskiej, ale może być również problematyczne.
W sprawie paliw lotniczych i emisji CO2 poseł do PE Billy Kelleher powiedział:
– To po prostu nie do wiary, że w dokumencie Komisji Europejskiej na temat czystego przemysłu nie wspomniano w żaden konkretny sposób o konieczności zwiększenia produkcji i wykorzystania zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) w celu ograniczenia emisji. Emisje lotnicze stanowią nieco poniżej 4% całkowitych emisji dwutlenku węgla w UE, co stanowi 14% wszystkich emisji transportowych w UE. Dlatego brak odniesienia do SAF w Clean Industrial Deal nie ma dla mnie żadnego sensu. Unia słusznie zdecydowała się objąć wszystkie linie lotnicze działające w Europie unijnym systemem handlu emisjami, który wymaga od nich monitorowania i weryfikacji emisji oraz rezygnacji z uprawnień w zamian za te emisje. Dlaczego więc nie ma nic namacalnego, co pomogłoby liniom lotniczym przejść na opcje o niższej emisji?
– Jestem bardzo rozczarowany brakiem uznania wartości SAF w realizacji naszych celów klimatycznych. Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) to normalne paliwo lotnicze. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego paliwa lotniczego, które w całości pochodzi ze źródeł kopalnych, SAF jest mieszanką konwencjonalnego paliwa kopalnego i syntetycznych składników wytwarzanych z szeregu odnawialnych „surowców”, takich jak zużyte oleje spożywcze, tłuszcze, oleje roślinne, odpady komunalne, rolnicze i leśne. W całym cyklu życia SAF-y mogą zmniejszyć emisje nawet o 80%. Doprowadzi to do znacznego zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w lotnictwie i może zmniejszyć presję na konsumentów oraz firmy, które chcą nadal latać i podróżować.
– Chociaż CID odnosi się do „wsparcia dla określonych odnawialnych i niskoemisyjnych paliw dla lotnictwa”, brak jasnego sformułowania dotyczącego SAF jest niepokojący. Potrzebujemy jasnego kierunku podróży ze strony UE i innych organów regulacyjnych, aby dać pewność sektorowi. Pomimo postępu od 2008 r., SAF stanowił tylko 0,53% całkowitego zużycia paliwa lotniczego w 2024 r. Potrzebujemy ukierunkowanych, strategicznych zachęt produkcyjnych i jasnej polityki wspierającej przyszłość opartą na odnawialnych źródłach energii, w tym SAF, a nie niejasności ze strony Komisji Europejskiej.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. MEP Billy Kelleher
Fot. Press Office Billy Kelleher