Będzie więcej inspektorów NCT

Jak się obecnie uważa, usługi badania technicznego pojazdów nie będą za jakiś czas wykonywane z opóźnieniami, ponieważ rząd wydał kolejne 100 pozwoleń na pracę dla osób, które pochodzą spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pozwolenia wydane zostały przez ministra stanu ds. biznesu, zatrudnienia i handlu detalicznego Neale Richmonda, który rozszerzył liczbę ogólnych zezwoleń na zatrudnienie inspektorów NCT, aby umożliwić centrom rekrutację większej liczby osób spoza Europy.

Minister Richmond powiedział:

– Ponieważ osiągnęliśmy pełne zatrudnienie, a w Irlandii pracuje ponad 2,6 miliona osób, niektóre umiejętności są coraz trudniej dostępne dla firm i inspektorzy NCT są tego najlepszym przykładem. Tam, gdzie brakuje tych umiejętności zarówno tutaj, w Irlandii, jak i w całej Europie, system pozwoleń na zatrudnienie pozwala nam pozyskiwać tych pracowników z reszty świata.

Minister potwierdził równocześnie, że w kraju toczą się konsultacje społeczne, w jakich zawodach odczuwalne są największe braki pracowników i jakie kierunki zawodowe powinny doczekać się pozwoleń na zatrudnianie osób spoza UE i EOG.

Neale Richmond mówi:

– Chociaż system pozwoleń na zatrudnienie może pomóc zrekompensować umiejętności, których nie można znaleźć w Irlandii i EOG, rząd rozwiązuje również te niedobory umiejętności poprzez przyuczanie do zawodu i szkolenia edukacyjne dla pracowników.

Podobnie sytuację ocenia minister stanu w Departamencie Transportu, odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa drogowego Jack Chambers, który stwierdził:

– Narodowa Służba Testowania Samochodów (NCTS) znajduje się pod znaczną presją, a długoterminowe braki kadrowe w całej UE utrudniają zaspokojenie wysokiego zapotrzebowania na testy. W tym roku zauważyliśmy skrócenie czasu oczekiwania, ponieważ testerzy spoza EOG dołączyli do zespołu, aby zapewnić dodatkową pojemność w centrach testowych. W Irlandii trwa rekrutacja na inspektorów pojazdów, ale te dodatkowe zasoby pomogą klientom NCTS w dalszym skracaniu czasu oczekiwania na wizyty kontrolne samochodów. W międzyczasie NCTS ma priorytetową listę oczekujących. Właściciele pojazdów pilnie poszukujący terminów testów mogą skontaktować się bezpośrednio z NCTS, dzwoniąc pod numer 01-4135992 lub za pośrednictwem strony internetowej  NCT www.ncts.ie.

*

To tak teraz trochę dziegciu do tej beczki miodu, jaki płynie z ust wiceministrów, bo np. w Galway, kiedy temperatury przekraczały 25 stopni Celsjusza, lokalne centrum badań NCT, było okresowo zamykane w ciągu dnia, by inspektorzy się nie przegrzewali. I jak się to ma do słów ministra, który skrócić chce kolejki do badań technicznych pojazdów?

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Enis Yavuz on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Supermarkety obniża
Ulepszenie A5 musi b