Aresztowani pod wpływem

Można z łatwością uznać, że An Gharda Síochána aresztowała w okresie jednego miesiąca kierowcę będącego pod wpływem alkoholu lub narkotyków, co godzinę, więc wynik może być dosyć zatrważający.

Statystyki dotyczą okresu od 29 listopada do 29 grudnia 2024 roku, a to wówczas prowadzona na drogach Irlandii była akcja surowego egzekwowania przepisów, w której wyniku do aresztów pod zarzutem popełnienia tego przestępstwa drogowego trafiło 798 osób. W jednej trzeciej przypadków powodem aresztowania stała się jazda pod wpływem narkotyków. Statystycznie rzecz ujmując, co 55 minut policjanci aresztowali kierującego, w którego organizmie wykryto alkohol lub narkotyki.

Jak dodają funkcjonariusze, to bardzo duży wzrost ilości aresztowanych, gdyż średnia dla 30 dni wynosi w innych miesiącach około 660 osób, więc 22 dziennie.

Policja z Irlandii w ostrych słowach potępiła zachowania kierowców, którzy „samolubnie” myślą wyłącznie o sobie i nie biorą pod uwagę, że swoim stanem zagrażają bezpieczeństwu, a nawet życiu innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwrócili się również z apelem do pasażerów, aby podejmowali próby zmiany decyzji kierowców, którzy po użyciu alkoholu lub narkotyków, chcą wsiąść za kierownicę.

Garda zapowiedziała, że wkrótce zwiększy się ilość policjantów na tutejszych drogach, a w ocenie jest obecnie prawie 300 wniosków, jednak Garda National Roads Policing Bureau może obsadzić 150 etatów.

Nowi policjanci irlandzkiej „drogówki” wraz ze swoimi koleżankami i kolegami patrolować będą ulice i drogi całego kraju, zwiększy się też ich widoczność, ale mają również z dużą stanowczością stosować kary porządkowe, jeżeli dochodzić będzie do łamania prawa drogowego.

W tej sprawie wypowiedziała się nadinspektor Jane Humphries z Biura Policji Drogowej Gardy, która stwierdziła:

– Podejmowane są ogromne wysiłki (w celu zwiększenia liczby funkcjonariuszy), listy są już dostępne, a w przyszłym roku będziemy rozważać obsadzenie tych stanowisk funkcjonariuszami policji drogowej. Choć nie wszyscy z 286 funkcjonariuszy zostaną przeniesieni do jednostek patrolujących drogi.

Policja prowadzi też testy systemów odcinkowego pomiaru prędkości, a jeżeli okaże się, iż wyraźnie zmniejszyła się na tych odcinkach ilość naruszeń prawa pod tym względem, może wnioskować o wyznaczenie kolejnych takich miejsc. Do tego Garda z zadowoleniem przyjęłaby większą ilość fotoradarów na drogach, a tu wykazano, że szczególnie dobrze sprawdzają się one w miastach. Na to jednak swoje zgody muszą wydać nowy minister sprawiedliwości oraz transportu, a i muszą się znaleźć na ten cel dodatkowe pieniądze.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. X An Garda Síochána

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland takes over EU
Pierwszy był Bradle