Irlandia finansuje ludobójstwo? Polityczna burza po ujawnieniu inwestycji w izraelskie obligacje

W Dáil Éireann rozgorzał ostry spór po tym, jak poseł Socjaldemokratów Cian O’Callaghan oskarżył rząd o „finansowanie ludobójstwa Izraela w Strefie Gazy”. Stało się to po ujawnieniu, że państwowy Irlandzki Strategiczny Fundusz Inwestycyjny (ISIF) jeszcze do niedawna posiadał izraelskie obligacje o wartości milionów euro.
Według RTE ISIF na koniec 2023 roku posiadał izraelskie obligacje o wartości 2,26 mln euro, a kwota ta wzrosła do 3,6 mln euro pod koniec 2024 roku. Fundusz niedawno wycofał się z tej inwestycji, co potwierdził minister finansów Paschal Donohoe, podkreślając, że ISIF podejmuje decyzje inwestycyjne niezależnie od rządu.
Poseł O’Callaghan nie przyjął jednak tych wyjaśnień. Podczas pytań do liderów zwrócił się bezpośrednio do Taoiseacha Micheála Martina, mówiąc: – Dlaczego pieniądze zostały wykorzystane na finansowanie ludobójstwa Izraela w Strefie Gazy? Jesteście winni narodowi irlandzkiemu wyjaśnienie. Nie da się temu zaprzeczyć ani ukryć.
Parlamentarzysta dodał, że nie była to sytuacja wynikająca z zaniedbania, a „ktoś świadomie podjął decyzję o zwiększeniu wydatków na izraelskie obligacje wojenne”. Nazwał to „absolutnie skandalicznym” i dodał, że wielu obywateli, dowiadując się o tej inwestycji, poczuje „obrzydzenie”.
Premier Micheál Martin stanowczo odrzucił zarzuty, mówiąc, że są to „oburzające oskarżenia”. Powtórzył, że irlandzki rząd sprzeciwia się przemocy w Strefie Gazy i ostrzegł, że posłowie nie powinni „przekręcać faktów” w debacie publicznej. Taoiseach podkreślił, że rząd nie inwestuje bezpośrednio w żadne obligacje, a ISIF działa niezależnie. Dodał także, że inwestycje funduszu obejmują nie tylko Izrael, ale również inne kraje – w tym 2,3 mln euro w jordański dług państwowy. Jednocześnie zażądał od posła O’Callaghana, by „wycofał wszelkie twierdzenia” o finansowaniu ludobójstwa.
Poseł Socjaldemokratów nie ustępował i dopytywał, kiedy dokładnie izraelskie obligacje zostały sprzedane. Wskazał, że ISIF jest finansowany z pieniędzy obywateli, dlatego „ani jeden cent irlandzkich pieniędzy nie powinien trafiać do takich firm”, lub instytucji.
Minister Donohoe powtórzył, że fundusz wycofał się z inwestycji w ostatnich tygodniach, a decyzje podejmowane są przez jego niezależny zarząd.
Choć premier nazwał oskarżenia „skandalicznymi”, dla wielu mieszkańców Irlandii oraz dla propalestyńskich organizacji sam fakt inwestowania w izraelskie obligacje w czasie okupacji Strefy Gazy pozostaje moralnie nie do zaakceptowania. Debata zapewne będzie kontynuowana, a presja opinii publicznej na pełne ujawnienie szczegółów inwestycji ISIF będzie wzrastać.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Mohammed Ibrahim on Unsplash