190 zabitych i 1700 rannych dzieci – eskalacja kryzysu humanitarnego w Sudanie. Oświadczenie Catherine Russell, Dyrektor Generalnej UNICEF

Od trzech tygodni skala kryzysu humanitarnego w Sudanie stale rośnie. Jak w każdym konflikcie zbrojnym, to dzieci są najbardziej zagrożone. Dokładamy wszelkich starań, aby uchronić je przed niebezpieczeństwem. Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF, wzywa strony konfliktu do przestrzegania zobowiązań prawnych wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i zapewnienia, że dzieci nie znajdą na linii ognia. Także ataki na placówki medyczne, szkoły oraz infrastrukturę wodną i sanitarną muszą ustać.

©UNICEF/Relano

©UNICEF/Relano

Sytuacja w Sudanie jest katastrofalna. Dzieci nadal znajdują się na bezpośredniej linii ognia. Jeszcze nie jesteśmy w stanie określić pełnej skali strat, ale UNICEF otrzymał raporty, z których wynika, że 190 dzieci zostało zabitych, a 1700 rannych. Dla dobra sudańskich dzieci przemoc musi się skończyć. 

Catherine Russell, Dyrektor Generalnej UNICEF.

Od 15 kwietnia dzieci w Sudanie doświadczają przerażającej skali przemocy. Wraz z rodzinami uciekają przed zagrożeniem w bezpieczniejsze, południowe regiony kraju lub poza jego granice – do Czadu, Egiptu i Republiki Środkowoafrykańskiej. UNICEF dostarcza tam niezbędne zasoby, w tym leki i artykuły medyczne, by pokryć potrzeby zdrowotne, np. dla 60 tys. osób szukających schronienia w Egipcie. Wśród dzieci przesiedlonych do tego kraju potwierdzono przypadki zachorowań na odrę.

©UNICEF/Mostafa

©UNICEF/Mostafa

Pracownicy humanitarni również nie są bezpieczni. Zostali zaatakowani, a placówki niosące pomoc humanitarną, pojazdy i magazyny z zasobami – w tym te należące do UNICEF – zostały splądrowane lub zniszczone.

Te ataki osłabiają naszą zdolność do niesienia najpilniejszej pomocy dzieciom w całym kraju. Odcinają je od ratującej życie opieki medycznej, odpowiedniego żywienia, źródeł czystej wody i zaplecza sanitarnego. Kluczowe jest, aby strony konfliktu przestrzegały prawa międzynarodowego poprzez zapewnienie, że organizacje humanitarne mogą bezpiecznie działać na miejscu i wspierać ludność cywilną.

Catherine Russell, Dyrektor Generalnej UNICEF

©UNICEF/Moussa

©UNICEF/Moussa

UNICEF Polska uruchomił zbiórkę, dzięki której wsparcie dla dzieci w Sudanie będzie nadal udzielane. Stały dopływ środków zapewnia nieprzerwane dostawy produktów humanitarnych i pozwala zapewniać sudańskim dzieciom ochronę, opiekę medyczną, czystą wodę i wsparcie psychologiczne.

©UNICEF/Lok Ying Lau

©UNICEF/Lok Ying Lau

UNICEF Polska

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Andrzej Duda na koro
Julia Kamińska: Wkr