14 miejsc to 3 miliony euro

Ze względu na rosnącą populację w kraju, a ta musi mieć jakoby odpowiednio dużą reprezentację, należy zwiększyć ilość posłów, którzy stanowić będą prawa.

Tym samym, a zgodnie z Konstytucją Republiki Irlandii Komisja Wyborcza uznała, że należy zwiększyć ilość posłów o 14 mandatów. To z kolei podniesie koszty funkcjonowania Dáil, a kosztować będzie podatników dodatkowe 3 mln € rocznie. Zwiększając ilość posłów do 174, nowym wybrańcom narodu trzeba będzie zapłacić za ich trud, więc otrzymają podstawowe wynagrodzenie w kwocie 107 376 € rocznie, ale po zsumowaniu diet i innych dodatków, „pensja” posła rośnie do ok. 200 000 €.

Tym samym szacowany wzrost wydatków na parlamentarzystów wyniesie po kolejnych wyborach o 2,8 mln €, chociaż spodziewany jest nieco wyższy.

Ten koszt musi być jednak poniesiony, by nie łamać postanowień Konstytucji, a w tej jest zapis, iż na każde 20 do 30 tysięcy mieszkańców, powinien przypadać jeden poseł. Przy aktualnej populacji wynoszącej w kraju 5,15 miliona osób, oznacza to wzrost od 170 do maksymalnie 180 posłów ze 160, więc zadecydowano, tych będzie o 14 więcej.

Gdyby Komisja Wyborcza nie zdecydowała się na ten krok, złamałoby to zasady określone w ustawie zasadniczej, a to oznacza, że jeden poseł przypadałby na 32 000 stałych mieszkańców kraju.

W przemówieniu z okazji ogłoszenia raportu przewodnicząca Komisji Wyborczej sędzia Marie Baker powiedziała:

– Nasze zalecenie dotyczące 174 posłów w 43 okręgach wyborczych jest wynikiem szczegółowej analizy ograniczeń konstytucyjnych i ustawowych. Znaleziono rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom całego kraju w miarę wzrostu populacji. Komisja z przyjemnością może zalecić usunięcie siedmiu z 10 istniejących naruszeń granic powiatów, zmniejszenie rozmiaru dwóch istniejących naruszeń i zaproponowanie zaledwie trzech nowych naruszeń granic powiatów w zalecanym składzie okręgów wyborczych. Dziękujemy wszystkim setkom osób, partii oraz organizacji, które podzieliły się z nami swoimi pomysłami i propozycjami. Każdy z nich został uwzględniony przy formułowaniu ostatecznych zaleceń. Przegląd okręgów wyborczych, było pierwszym zadaniem nowej Irlandzkiej Komisji Wyborczej, An Coimisiún Toghcháin.

Bogdan Feręc

Źr. The Mirror

Photo by Red Dot on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Dobry pan, choć mor
Garda skontrolowała