1 na 4 najemców boryka się z wysokimi czynszami

Rzecznik ds. mieszkaniowych w Sinn Féin Eoin Ó Broin oskarżył rząd o „upadek najemców”, ponieważ nowy raport ESRI na temat przystępności cenowej mieszkań pokazuje, że 1 na 4 najemców boryka się z wysokimi czynszami.

W raporcie zwrócono również uwagę na dramatyczny wzrost liczby osób poniżej 40 roku życia mieszkających z rodzicami oraz spadek liczby właścicieli domów wśród osób poniżej 40 roku życia.
 
Poseł Ó Broin powiedział:
 

– Najnowszy raport ESRI na temat przystępności cenowej mieszkań to cenny element badań, który pogłębia nasze zrozumienie trwającego kryzysu mieszkaniowego. Jednym z najdobitniejszych wniosków raportu jest fakt, że 1 na 4 najemców płaci ponad 30% wynagrodzenia za wynajem.  Podczas gdy największa część tych najemców to osoby o niskich dochodach, raport ESRI pokazuje również znaczną liczbę osób o średnich i wysokich dochodach płacących wysokie czynsze. Młodzi ludzie, osoby samotne i samotni rodzice są szczególnie dotknięci wysokimi czynszami. Raport pokazuje również, że 1 na 4 osoby w wieku poniżej 34 lat nadal mieszka z rodzicami, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2015 r. Posiadanie domu wśród młodszych osób również nadal spada, przy czym zaledwie 1 na 3 osoby w wieku poniżej 40 lat posiada własny dom. Należy pamiętać, że ten raport opiera się na danych z 2019 roku. Od tego czasu ceny domów i czynsze nadal rosną, sprawiając, że kryzys przystępności cenowej dla najemców byłby dziś jeszcze bardziej dotkliwy. Dane potwierdzają, że Fianna Fail i Fine Gael są nieudanymi najemcami i desperacko pragnącymi posiadać własny dom. Mieliśmy 12 lat Fine Gael w rządzie. Fianna Fail wspiera ich od 7 lat. Darragh O’Brien jest ministrem mieszkalnictwa od 3 lat. I przez cały ten czas kryzys przystępności cenowej tylko się pogarszał. W tym tygodniu Darragh O’Brien osiągnął więcej celów, które jeszcze bardziej podniosą ceny domów i więcej finansowania przez podatników, by ratować deweloperów. Potrzebujemy rządu, który zapewni naprawdę niedrogie domy na dużą skalę. Potrzebujemy rządu, który zapewni mieszkania publiczne na terenach publicznych proporcjonalnie do zapotrzebowania na mieszkania socjalne i przystępne cenowo. Potrzebujemy rządu, który stanie w obronie najemców i zajmie się niekontrolowanymi czynszami. Tylko rząd kierowany przez Sinn Féin może zacząć naprawiać dziesięciolecia szkód wyrządzonych naszemu systemowi mieszkaniowemu przez Fianna Fáil i Fine Gael.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Ceny nieruchomości
Własność domu to