Zmiany w podejściu do trzystopniowej procedury zabezpieczeń

Poseł do Parlamentu Europejskiego Kelleher z zadowoleniem przyjmuje gotowość przywódców rządowych do zmiany Triple Lock, aby odzwierciedlić zmieniający się świat.

– Żaden kraj, zwłaszcza kierowany przez dyktatorów, nie powinien mieć wobec nas weta – 

Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Fianna Fáil Billy Kelleher z zadowoleniem przyjął wkład Tánaiste Micheála Martina i innych przywódców rządowych w kwestię potrójnego zabezpieczenia oraz w to, jak rząd irlandzki może i powinien rozmieszczać członków Sił Obronnych w misjach zagranicznych.

Billy Kelleher powiedział:

– 20 marca 2022 r., ponad 14 miesięcy temu, wydałem oświadczenie, w którym stwierdziłem, że uważam, że potrójna blokada jest przestarzała i że żaden inny kraj nie powinien mieć skutecznego weta w sprawie rozmieszczenia irlandzkiego personelu wojskowego. Pozytywne jest to, że wydaje się, iż moje stanowisko zostało zajęte przez liderów Fianna Fáil, Fine Gael i Partii Zielonych. Jestem głęboko przekonany, że Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania nie powinny być w stanie powiedzieć nam, na mocy naszego obecnego wymogu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie i kiedy rozmieścić naszych żołnierzy. Irlandia jest silną, stabilną i dojrzałą demokracją. Jestem przekonany, że każdy przyszły irlandzki rząd i członkowie Dáil Éireann będą w stanie podjąć właściwą decyzję o tym, gdzie i kiedy rozmieścić irlandzkie wojska za granicą. Forum konsultacyjne, które zostało zwołane przez rząd, jest ważnym mechanizmem umożliwiającym Irlandczykom szczegółową i spokojną dyskusję na temat przyszłych potrzeb Irlandii w zakresie bezpieczeństwa. Moim zdaniem nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko. Chowanie głowy w piasek i ignorowanie zmieniających się warunków globalnych jest receptą na to, że Irlandia nie będzie w stanie odgrywać właściwej i znaczącej roli na arenie międzynarodowej.

*

Odnoszę wrażenie, że ta opinia zostanie wkrótce skrytykowana i nazwana będzie wciąganiem Irlandii do sojuszy wojskowych. Znając postawę People Before Profit i innych mniejszych ugrupowań, swoje oświadczenia w tej sprawie wydadzą raczej szybko.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Te sektory zatrudnia
Press Release: Game