Wiara czyni cuda?

Micheál Martin powiedział na spotkaniu w Porcie Dublin, iż wyczuwa, że poczyniono postęp w negocjacjach dotyczących brexitu.

Szef rządu wyraził nadzieję, że umowa, pojawi się do końca tego tygodnia, a przynajmniej zobaczymy jej zarysy, co będzie zwiastować przyszłą umowę. Premier Martin dodał, iż uzyskał od zespołów negocjacyjnych pewne informacje, które sugerują, że Wielka Brytania i Unia Europejska, poczyniła postępy w rozmowach i zbliżamy się do pozytywnego rozwiązania.

Tak dobre informacje nie płyną jednak oficjalnymi kanałami, bo główny negocjator ds. brexitu z ramienia UE Michel Barnier stwierdził, że rozmowy nadal się toczą, a wstrzymane zostały na jakiś czas, z powodu pozytywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa, jaki otrzymała jedna z osób z brytyjskiego zespołu negocjacyjnego. Rozmowy przeniosły się obecnie do sieci, więc prowadzone są, jako wideokonferencje, co potwierdził też negocjator strony brytyjskiej David Frost.

Barnier powiedział również, że o ile prowadzone są intensywne dyskusje, to zaczyna brakować czasu, by rozmawiać o szczegółach i rozważać różne możliwości. Michel Barnier podkreślił, że negocjacje to jedno, porozumienie drugie, ale potrzeba jeszcze zgody wszystkich państw członkowskich i parlamentu Wielkiej Brytanii.

Michel Barnier:

– Brakuje czasu. Zasadnicze rozbieżności nadal istnieją, ale wciąż ciężko pracujemy, aby osiągnąć porozumienie.

Żeby umowa weszła w życie 1 stycznia 2021 roku, posiedzenie Parlamentu Europejskiego, powinno odbyć się najpóźniej 28 grudnia tego roku, a na tym, państwa członkowskie, powinny ratyfikować dokument. Tak samo jest w przypadku Wielkiej Brytanii i Westminster, także do 28 grudnia, powinien przegłosować z pozytywnym skutkiem umowę handlową, która stanie się podstawą nowej współpracy Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa, już jako państwa trzeciego, więc nieunijnego.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Premier potwierdził
Od jutra poważne oc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian