To będzie kosztowna inwestycja

Teren, który jest kluczowy dla rozwoju lotniska w Dublinie, już teraz okazuje się sposobem na zarobienie kolosalnych pieniędzy, a kwota za ten grunt będzie raczej jedną z najwyższych w historii kraju.

Współwłaściciel gruntu w pobliżu Dublin Airport uznał, że ten nie jest mu już potrzebny, więc zapowiedział jakiś czas temu, że wystawi go na sprzedaż. Ponieważ grunt, o którym mowa, uznany został za istotny z punktu widzenia rozwoju lotniska, jego zarząd złożył ofertę zakupu. Właściciel terenu uznał jednak, że propozycja finansowa DAA jest zbyt niska i nazwał ją „szyderczą”. Ulick McEvaddy powiedział również, iż jest prawdopodobne, że sprzeda grunt międzynarodowemu funduszowi inwestycyjnemu, a ten mógłby wybudować na tym terenie prywatny terminal i zwróci się do sądu o wydanie takiego zezwolenia.

Chodzi o grunt o powierzchni 261 akrów, położony pomiędzy północnym i południowym pasem startowym lotniska w stolicy Irlandii.

W rozmowie z RTÉ „This Week” pan McEvaddy stwierdził, że pozostało pięciu oferentów kupna terenu, po tym, jak oferta DAA opiewająca na około 75 mln € została odrzucona. Ulick McEvaddy dodał, że wartość gruntu przekracza 205 mln €, a oferty otrzymane dotychczas od innych oferentów przekraczają tę kwotę. Współwłaściciel terenu stwierdził, że istnieje „znaczne zainteresowanie z całego świata, szczególnie ze strony funduszy venture capital, funduszy emerytalnych i ludzi, którzy dostrzegają wartość tego strategicznego banku ziemi”.

Pan Ulick McEvaddy powiedział też, że nie spodziewa się, aby DAA złożyło kolejną ofertę i uważa, że ​​zamiast tego będzie rozmawiać z innymi zainteresowanymi.

Wg Ulicka McEvaddy, po sprzedaży gruntu może być kilka możliwości, bo na tym terenie, uznawanym za kluczowy majątek narodowy i przeznaczony do użytku przez lotnisko, powstać może prywatny terminal, ale teren może też zostać odsprzedany lotnisku z drugiej ręki.

McEvaddy dodał, że część potencjalnych nabywców chce, aby prowadził on sprawę na podstawie prawa UE w celu uzyskania dostępu do pasów startowych na lotnisku w Dublinie, by ułatwić budowę prywatnego terminalu na tych terenach. Oznajmił, że byłby gotowy podjąć się takiej misji w imieniu nowych właścicieli.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo RTE

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Kelleher wzywa do wp
Warto uważać. Spot