Szkoły podstawowe bez telefonów komórkowych

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego pojawiła się idea, aby uczniom szkół podstawowych postawić tamę na używanie telefonów komórkowych podczas zajęć lekcyjnych, a wydaje się, że jest coraz bliżej do takiego zakazu i to w całej Irlandii.

W tej kwestii głos zabrała minister edukacji Norma Foley, która stwierdziła, że będzie wspierać wszystkie szkoły, które taki zakaz chcą wprowadzić, a i zapewni im odpowiednie środki w budżecie. Grupy reprezentujące rodziców i nauczyciele od dawna zgłaszali, że telefony komórkowe w szkołach stały się problemem, rozpraszają uczniów, wpływają na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, więc należy podjąć kroki, aby zminimalizować ich wpływ na najmłodszych uczniów.

Szczegóły planowanych zmian, jakie mają następować w irlandzkich szkołach podstawowych, opublikowane zostaną w najbliższych tygodniach, zapowiedziała minister Foley, a będą wynikiem spotkań minister z dyrektorami szkół.

Departament Edukacji wykluczył jednak formalne zmiany przepisów i oficjalne wprowadzenie przez Departament zakazu, jaki obowiązywać będzie w tym zakresie, jednak przepisy dawać będą swobodę działania dyrektorom i radom rodziców, którzy bezproblemowo będą mogli podejmować takie decyzje, więc zakazywać używania telefonów komórkowych w szkołach. Z pierwszych informacji wiemy, że z wnioskiem o zakaz używania komórek przez uczniów szkół podstawowych wystąpić będzie mogła dyrekcja szkoły, ale też rodzice uczniów, a ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach z wnioskodawcami i zatwierdzona powinna być przez całe ciało pedagogiczne placówki.

Już w zeszłym tygodniu minister zdrowia Stephen Donnelly apelował do szkół, aby rozważyły możliwość wprowadzenia w swoich jednostkach takiego zakazu, a ten nazwał „dobrowolnym”, chociaż minister wskazywał, że w jego ocenie powinien obowiązywać w całym kraju.

Co ciekawe, inicjatywą zakazu używania telefonów komórkowych w irlandzkich szkołach, interesują się nie tylko mieszkańcy kraju, bo wiele zapytań pochodzi od osób związanych z edukacją w Europie, która żywo zainteresowała się ideą.

W sprawę zakazu używania komórek przez uczniów włączyły się już wszystkie ugrupowania polityczne, a i wszystkie deklarują, że są zadowolone z pomysłu i ten wspierają.

Bogdan Feręc

Źr. Sunday Independent

Photo by David Grandmougin on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Czym zaskarbić sobi
Na nowych zasadach w