Prawo do umierania
20 marca może pojawić się zalecenie Komisji Wspólnej Oireachtas ds. Wspomaganego Umierania, które będzie mówić, iż Komisja rekomenduje przyjęcie tego prawa w niektórych okolicznościach.
Z zapowiedzi wiadomo, iż Komisja zalecać będzie, aby przepis obowiązywał ze względu na nieuleczalną chorobę, ale też w przypadkach, kiedy wspomagana śmierć skrócić ma cierpienia osoby chorej. Z informacji przekazanej przez Komisję ds. Wspomaganego Umierania wiadomo, że po kilkudniowych burzliwych obradach, uzgodniono ostateczną propozycję brzmienia ustawy, a ta zostanie przekazana odpowiednim podkomisjom w Dáil.
Większość członków Komisji zagłosowała za skróceniem życia, o ile osobie nieuleczalnie chorej pozostało w ocenie lekarzy od 6 do 12 miesięcy życia, a ustawodawstwo dotyczyć ma wyłącznie osób z chorobami, które nie rokują na pozytywne zakończenie procesu leczenia. Ustawę będzie można też zastosować w przypadku osób, u których zaszły nieodwracalne procesy spowodowane przewlekłą i niedającą się leczyć chorobą lub proces chorobowy jest postępujący.
W przypadku chorych z chorobami neurodegeneracyjnymi okres skrócenia życia mógłby wynosić 12 miesięcy.
Komisja jest zdania, że choroba, przy której będzie można skorzystać z nowych przepisów, musi powodować cierpienie, jej objawów nie można złagodzić, a chory uzna, iż jego stan jest nie do zniesienia. Komisja dodała, że w takich przypadkach chory będzie mógł być zakwalifikowany do programu wspomaganego umierania, które przebiegać ma pod ścisłym nadzorem lekarskim.
Kwalifikacji do zastosowania ustawy dokonywać ma zespół lekarski, w którego skład wejdą lekarze prowadzący pacjenta, ale i psycholog i starsi specjaliści z zakresu chorób przewlekłych.
Komisja Wspólna Oireachtas ds. Wspomaganego Umierania powstała w roku ubiegłym, aby zająć się oceną propozycji zmian legislacyjnych w irlandzkim prawie, które mogłoby zezwalać na wspomagane umieranie na życzenie osoby przewlekle i nieuleczalnie chorej.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Olga Kononenko on Unsplash