Powinno być więcej przystanków dla autobusów

Krajowy Urząd ds. Transportu (NTA) musi natychmiast rozważyć zwiększenie ilości przystanków oferowanych w ramach usług autobusowych Local Link, głównie na obszarach wiejskich, stwierdził senator Fine Gael.

Senator Seán Kyne wzywa również ministra transportu Eamona Ryana do nawiązania współpracy z Krajowym Urzędem ds. Transportu (NTA) w sprawie wprowadzenia elastyczności w tych usługach.

Senator Seán Kyne powiedział:

– Autobusy Local Link zapewniają istotną i bardzo cenioną formę transportu we wszystkich wiejskich częściach Irlandii. Przyjmuję do wiadomości i z zadowoleniem przyjmuję poziom inwestycji w te usługi na przestrzeni ostatnich lat, w ramach których zaobserwowaliśmy utworzenie nowych tras obsługujących dodatkowe części naszych społeczności. Potrzebne jest jednak myślenie boczne, jeśli chodzi o sposób zatrzymywania autobusów na tych trasach. Stałe przystanki, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy miast, nie sprawdzają się tak skutecznie w odległych częściach kraju, gdzie często pasażerowie potrzebują dodatkowego środka transportu, aby dotrzeć do celu. Na przykład w mojej okolicy w Galway nowa linia 432 w Connemara, która obsługuje An Cheathrú Rua, Carna, Casla, Roundstone, Ballyconneely i Clifden, ma stałe przystanki i nie można poprosić o zatrzymanie na trasie. Osoba mieszkająca w połowie drogi między Ballyconneely a Clifden będzie musiała wrócić do Ballyconneely, aby złapać autobus jadący do Clifden. Jest to bezsensowne i strata czasu i pieniędzy pasażerów. Być może jednak poważniejszą sprawą jest i o czego minister transportu powinien być świadomy, jest to, że niepotrzebnie powoduje to dodatkowe podróże samochodem, nad ograniczeniem tego zjawiska wszyscy musimy wspólnie pracować. Widzimy wdrażanie dodatkowych usług na trasach, zarówno pod względem częstotliwości, jak i dodawania nowych tras. Zwiększenie liczby przystanków na żądanie miałoby sens, jeśli chodzi o zwiększenie wykorzystania usług. Na Connemarze i innych obszarach wiejskich znajduje się wiele małych dróg prowadzących do dróg krajowych i regionalnych, które również wymagają wydzielonych przystanków. Udostępnienie większej liczby przystanków na poszczególnych trasach jest bezpłatne, można je wdrożyć natychmiast i daje pasażerom większy wybór i kontrolę nad podróżą. Z pewnością to właśnie powinien wspierać minister transportu i NTA – czas na podjęcie działań w tej sprawie.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo CC BY-SA 3.0 Bjørn Christian Tørrissen

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Zakaz sprzedaży pap
GMO - ryzyko, czy wy