Podwójne standardy Joe Bidena

Joe Biden odwiedzi Irlandię od 11 do 15 kwietnia, przedstawiając się jako „człowiek pokoju”, którego kraj pomógł wynegocjować porozumienie z Belfastu. Tymczasem media głównego nurtu piszą o jego irlandzkich korzeniach.

Jednak kiedy Biden mówi o pokoju w Irlandii, jest naczelnym dowódcą machiny wojskowej, którą określa jako „arsenał demokracji”. Przedstawia się jako „przywódca wolnego świata”, przeciwstawiający się inwazji Putina na Ukrainę.

People Before Profit potępia rosyjską inwazję i udzieliliśmy wsparcia rosyjskiemu ruchowi antywojennemu. Popieramy prawo Ukraińców do przeciwstawienia się nielegalnej i okrutnej inwazji, ale to nie stawia nas w jednym szeregu z NATO czy Bidenem, ponieważ praktykują najbardziej skandaliczne podwójne standardy.

Każdego roku Stany Zjednoczone dostarczają Izraelowi 3,3 miliarda dolarów na zagraniczne finansowanie wojskowe i dodatkowe 500 milionów dolarów na finansowanie obrony przeciwrakietowej. Jednak Izrael od dziesięcioleci jest zaangażowany w nielegalną okupację ziem palestyńskich. Do tej pory w tym roku zginęło dziewięćdziesięciu Palestyńczyków. Podczas gdy Biden uzbraja Ukrainę do walki z agresorem, uzbraja agresora w Palestynie i nie dotyczy to tylko Palestyny. 

Biden pomaga Arabii Saudyjskiej przeprowadzać brutalne ataki na Jemen. Ich naloty zabiły 24 000 cywilów i są odpowiedzialne za setki tysięcy zgonów z powodu ostrego niedożywienia spowodowanego embargiem. Jednak Biden dostarczył Arabii Saudyjskiej broń o wartości 1 miliarda dolarów, odkąd jest u władzy. Biden nie jest człowiekiem pokoju, ale kolejnym podżegaczem wojennym. 

Pokój w Irlandii nie został przekazany przez życzliwe Stany Zjednoczone. Nacisk na pokój wyrósł z masowej mobilizacji związków zawodowych i innych. Porozumienie Wielkopiątkowe dostarczyło zinstytucjonalizowanego sekciarstwa, w którym partie komunalne mają prawo weta. Rezultatem jest ciągły obstrukcjonizm, którego DUP obecnie używa, aby wzmocnić swoją bazę wyborczą.

Sekciarstwo zostanie ostatecznie wytępione dopiero wtedy, gdy zbudujemy radykalną nową Irlandię, w której zyskają wszyscy pracownicy. Irlandia nie powstanie dzięki interwencji USA ani twierdzeniom, że „dają nam miejsca pracy”. Stanie się to dzięki wspólnemu wysiłkowi robotników walczących o lepsze życie.

People Before Profit zorganizuje serię spotkań, aby ujawnić podwójne standardy Joe Bidena, a prelegentami będą w Cork w środę 12-go w The Kino na Washington Street o godzinie 19:00 – Rola Hamed-O’Neill – (wykładowca i rzecznik praw człowieka), Dominic Carroll – (Liga Neutralności Cork) i Robyn al Qassab – (saudyjska działaczka na rzecz praw człowieka), Joe Moore (PBP). W Dublinie w czwartek 13-go w Teachers Club na Parnell Square West o godzinie 20:00 poseł Richard Boyd Barrett, Bhaskar Sunkara – (socjalista amerykański, redaktor Jacobin), Robyn al Qassab – (saudyjski działacz na rzecz praw człowieka), Gerry Carroll MLA West Belfast, Leila Shomali – (działaczka palestyńska). W Galway w piątek 14-go Áras na nGael na Dominick Street o godzinie 19:00 Bhaskar Sunkara – (socjalista z USA, redaktor Jacobin), Robyn al Qassab – (saudyjski działacz na rzecz praw człowieka), Kieran Allen – (wykładowca na UCD) i Denman Rooke (PBP).

Opr: Bogdan Feręc

Źr/Fot: People Before Profit

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tradycyjna irlandzka
Wielkopiątkowy Pora