Partia Pracy popiera apel o pilotaż czterodniowego tygodnia w służbie publicznej

Senator Partii Pracy Annie Hoey poparła wezwania do wdrożenia czterodniowego programu pilotażowego w irlandzkiej służbie publicznej.

Przemawiając po posiedzeniu Oireachtas, której przewodniczył senator Hoey, powiedziała, że nadszedł czas na ogólnokrajową debatę na temat korzyści, jakie można osiągnąć, przechodząc na czterodniowy tydzień pracy.

Senator Hoey twierdzi:

– Byłam zachwycona, mogąc przewodniczyć posiedzeniu Oireachtas na temat czterodniowego tygodnia pracy. Istnieją globalne dowody na to, że cztery dni w tygodniu są dobre dla pracowników i dobre dla wyników finansowych przedsiębiorstw. 83% organizacji, które wzięły udział w niedawnym programie pilotażowym, zgodziło się na utrzymanie czterodniowego tygodnia pracy. Kobiety zgłaszają znacznie większą poprawę zadowolenia z życia: wzrost o 1,56 punktu, a kobiety wskazały również, że w rezultacie ich czas snu wydłużył się o ponad godzinę. Wszyscy pracownicy zgłaszali wyższą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz między pracą a rodziną, w tym mniej problemów ze snem, większą satysfakcję z pracy i mniejsze zamiary rotacji. Musimy być odważni w obliczu zmian w prawie pracy i praktykach w miejscu pracy. Widzieliśmy wpływ, jaki globalne zmiany mogą mieć na poszerzenie bazy rynku pracy. Przejście na elastyczną pracę z dnia na dzień podczas Covid otworzyło miejsce pracy dla wielu kobiet, osób niepełnosprawnych, osób z obowiązkami opiekuńczymi. Czterodniowy tydzień pracy może zrobić to samo. Czterodniowy tydzień może pójść dalej w walce z nierównościami płci, które pozostają w naszych miejscach pracy. Obecnie 30% kobiet pracuje w niepełnym wymiarze godzin, w porównaniu z nieco ponad 10% mężczyzn pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Jeśli poważnie myślimy o próbie zakwestionowania nierówności płci w miejscu pracy i rozwiązania problemu zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć, czterodniowy tydzień pracy musi być poważnie brany pod uwagę. Świat pracy szybko się zmienia i wszystkie dowody wskazują, że jesteśmy gotowi na kolejny krok w zapewnianiu ludziom lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia to „Repub
Wszystkim ofiarom pr