Nadmiar kawy zwiększa ryzyko wystąpienia udaru

Badania przeprowadzone w Irlandii wykazały, że kawa może zwiększyć ryzyko występowania udarów mózgu, jeżeli pije się jej zbyt duże ilości, natomiast zielona i czarna herbata obniża takie zagrożenie.

Dane, jakie zebrano podczas badań prowadzonych przez Uniwersytet w Galway, Uniwersytecie McMaster w Kanadzie i międzynarodową sieć naukowców zajmujących się udarami mózgu wskazują, że picie ponad czterech filiżanek kawy dziennie, zwiększa o 37% ryzyko wystąpienia udaru. Badania przeprowadzono w skali globalnej, a opierano się również na danych medycznych, w których wyszło na jaw, że zawierająca kofeinę kawa, może znacznie podnosić ciśnienie tętnicze krwi, co powiązano z ryzykiem powstawania udarów.

To nie wszystkie ciekawostki, jakie ujawniły analizy, bo zwiększone ryzyko udarów mózgu występuje również w przypadku spożywania napojów gazowanych i to w równym stopniu słodzonych naturalnie, jak i sztucznie. Jak stwierdzili naukowcy, ryzyko wystąpienia udaru u osób regularnie pijących słodzone napoje gazowane wzrasta o 22%.

Odkryto również, że najwięcej powiązań pomiędzy spożywaniem słodzonych napojów gazowanych a udarami występuje w Europie Wschodniej oraz Środkowej, następnie na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej.

Podobnie jest też w przypadku napojów wytwarzanych z koncentratów soków, które są dodatkowo słodzone, a wówczas tracą swój dobroczynny wpływ. Tak samo dzieje się, gdy do tego typu napojów dodaje się konserwanty. Napoje produkowane z soków, a dodatkowo słodzone i konserwowane odpowiedzialne miały być w badaniach za 37 proc. wzrost zagrożeń udarami mózgów i to kobiety bardziej narażone były na takie problemy.

Odkryto też, że wypijanie minimum siedmiu szklanek wody niegazowanej dziennie, zmniejsza ryzyko udaru mózgu, który wywołany jest chorobą zakrzepową. Do tego można dołączyć trzy lub cztery filiżanki czarnej herbaty, co zmniejszy o 29% ryzyko udaru, stwierdzili badacze. Podobnie do zmniejszenia się ryzyka wystąpienia udarów przyczyni się zielona herbata, bo ta może potencjalnie zmniejszyć to zagrożenie o 27%.

Jest w tym jeszcze jedna ciekawostka, ponieważ wiąże się z tradycją picia na Wyspach Brytyjskich herbaty z mlekiem, a to właśnie ono blokuje lub ogranicza korzystny wpływ przeciwutleniaczy, jakie zawiera herbata. Naukowcy są zdania, że osoby pijące herbatę z mlekiem, „tracą” ochronę przed zmniejszeniem ryzyka wystąpienia udaru.

Badanie przeprowadzone zostało w ramach projektu „Interstroke”, który bada wpływ wielu czynników na zwiększoną ilość udarów mózgu, a udział w nim wzięło prawie 27 000 osób z 27 państw na całym świecie. W tej grupie było też 13 500 osób, które przeszły jeden udar.

Główny naukowiec, profesor Andrew Smyth z Katedry Epidemiologii Klinicznej na Uniwersytecie w Galway i lekarz konsultant w Szpitalu Uniwersyteckim w Galway, powiedział:

– Nie wszystkie napoje owocowe są sobie równe – świeżo wyciskane soki owocowe najprawdopodobniej przynoszą korzyści, ale napoje owocowe zrobione z koncentratów, z dużą ilością dodanego cukru i konserwantów, mogą być szkodliwe. Jako lekarz i osoba, która badała ryzyko udaru mózgu, chciałbym zachęcić ludzi do unikania lub minimalizowania spożycia napojów gazowanych i owocowych, a zamiast tego rozważenie przejścia na wodę.

Profesor Martin O’Donnell, dziekan Wydziału Medycyny, Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie w Galway oraz lekarz konsultant specjalizujący się w leczeniu udarów mózgu, powiedział, że chociaż nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka, ryzyko udaru można również obniżyć poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by ian dooley on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Teraz to nielegalne
W Irlandii zwolniony