Minister ds. mieszkalnictwa musi wyjaśnić kolosalną porażkę w dostarczaniu przystępnych cenowo domów

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin zażądał od ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena rozliczenia się z jego niewykorzystanego budżetu w wysokości 1 miliarda euro i złożenia wyjaśnienia, dlaczego nie udało mu się zapewnić przystępnych cenowo mieszkań?

Poseł Ó Broin przemawiał przed wnioskiem Sinn Féin w sprawie przystępnych cenowo mieszkań, który będzie omawiany w Dáil we wtorek.

Poseł Ó Broin powiedział:

– Po trzech latach jako minister mieszkalnictwa musi rozliczyć się ze swoich niepowodzeń i odpowiedzieć na pytanie: gdzie są niedrogie domy? Prawda jest taka, że ​​nie ma odpowiedzi. W 2020 roku jego rząd dostarczył zero niedrogich domów do kupienia lub wynajęcia. W 2021 roku dostarczono zero domów w przystępnej cenie i zaledwie 65 domów na wynajem. Cel dotyczący niedrogiego zakupu i wynajmu domów na 2022 rok był zbyt niski i nie zostanie osiągnięty. Oprócz tych kolosalnych porażek, niewybaczalna decyzja rządu o zniesieniu zakazu eksmisji bez winy i złego zarządzania prywatnym sektorem wynajmu, co wywołało powszechny strach u dziesiątek tysięcy najemców. Nie mogąc znaleźć alternatywnego niedrogiego zakwaterowania, wielu zagrożonych eksmisją odczuwa wstyd. Ale nie powinni odczuwać wstydu – ten wstyd leży bezpośrednio u stóp Darragha O’Briena i rządu. Większość najemców to ludzie pracujący – nauczyciele, pielęgniarki, Gardaí, pracownicy handlu detalicznego i usług – z których wielu nie kwalifikuje się do mieszkań socjalnych. Potrzebują niedrogich domów do wynajęcia i kupienia. Ujawnienie, że Darragh O’Brien nie wydał 1 miliarda euro ze swojego budżetu kapitałowego na domy socjalne i przystępne cenowo od 2020 roku, jest skandaliczne. Podczas najgorszego kryzysu mieszkaniowego we współczesnych czasach Darragh O’Brien musi wyjaśnić, jak możliwe jest tak ogromne niewykorzystanie środków. Wśród środków, o które Sinn Féin zaapeluje w tym tygodniu, jest radykalne zwiększenie przez rząd inwestycji w dostarczanie prawdziwie przystępnych cenowo domów dla ludzi pracy. Ta inwestycja powinna zapewnić co najmniej 8 000 niedrogich domów do wynajęcia i zakupu rocznie. Strumienie finansowania i procesy zatwierdzania dostaw przystępnych cenowo domów muszą zostać usprawnione, aby przyspieszyć dostarczanie tych domów. Rząd musi również przywrócić zakaz eksmisji bez winy, aby chronić wszystkich najemców, i wprowadzić awaryjny pakiet środków zapobiegających bezdomności. Kontrowersyjny program Shared Equity Loan i tak zwany program Help to Buy powinny zostać zlikwidowane, a fundusze skierowane na dostawę naprawdę przystępnych cenowo domów. Potrzebujemy prawdziwego planu mieszkaniowego z prawdziwymi ambicjami i prawdziwymi rozwiązaniami tego kryzysu. Sinn Féin wykorzysta każdą możliwą drogę do wprowadzenia zmian niezbędnych do zapewnienia przystępnych cenowo domów dla ludzi pracy.

Wniosek Sinn Féin dotyczący przystępnych cenowo mieszkań można przeczytać tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Mike White

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: