Mięso drożeje, a rolnicy otrzymują za nie coraz mniej

Ceny mięsa w sklepach są coraz wyższe, ale nie można w tym przypadku powiedzieć, że zyskują na tym hodowcy, bo tak się wcale nie dzieje i np. producenci wołowiny są już na skraju bankructwa.

W lipcu ceny mięsa w sklepach ponownie wzrosły, ale nie odczuwają tego hodowcy bydła, bo jego cena wołowiny w rzeźniach ponownie została obniżona o 80 centów za jeden kilogram, a łącznie 210 € w ciągu roku. Informacje takie przekazuje CSO i w porównaniu z cenami czerwcowymi cena steku z rostbefu wzrosła o prawie 30 centów do 22,45 €/kg, podczas gdy cena rostbefu — z górnej części lub żeberek — podniosła się o ponad 30 centów do 12,80 €/kg, a wołowiny krojonej o 10 centów do 10,92 €/kg. Rolnicy zostali zaskoczeni natomiast cenami bydła, które spadły z 5,20 euro/kg na początku maja do obecnej ceny 4,60 euro/kg.

Podobnie dzieje się w przypadku jagnięciny, gdzie cena udźca jagnięcego wzrosła od czerwca o ponad 10 centów do 14,30 euro/kg, podczas gdy cena kotletów jagnięcych wzrosła o ponad 70 centów od lipca 2022 roku do 21,52 euro/kg. W tym samym czasie hodowcy owiec odnotowali spadek ceny jagnięciny o 1,90 euro/kg, co przy 22-kilogramowej tuszy odpowiada 41,80 euro.

Tak samo dzieje się z cenami wieprzowiny na półkach supermarketów, które wzrosły z 8,23 euro/kg do 8,92 euro/kg od lipca 2022 do lipca 2023.

Producenci bydła rzeźnego tracą również na eksporcie, bo np. w Wielkiej Brytanii ceny mięsa w tamtejszych sklepach podniosły się o 13%, natomiast wielkość sprzedaży spadła o 2,8%.

Prezes związku reprezentującego producentów mięsa IFA Tim Cullinan wezwał zakłady mięsne do natychmiastowego zajęcia się tą pogłębiającą luką, która tygodniowo kosztuje irlandzki sektor hodowlany miliony euro.

Tim Cullinan powiedział:

– Szacujemy, że różnica między referencyjną ceną eksportową a ceną irlandzkiej wołowiny kosztuje obecnie irlandzkich hodowców wołowiny około 2 mln euro tygodniowo. Jest to czas, w którym rolnicy naprawdę walczą o przetrwanie z powodu złej pogody i rosnących kosztów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Kyle Mackie on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Russian warship fire
Ceny zbóż ponownie