Już w tym tygodniu kolejny kredyt energetyczny

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Budżet na 2024 rok zapewnia każdemu gospodarstwu domowemu kredyt energetyczny, który jest wsparciem, jakie rząd zapewnia w ramach programu do walki z wysokimi cenami energii.

Jest to program, który w mijającym sezonie zimowym został powtórzony, a nadzoruje go Komisja ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU). Obecnie każde z gospodarstw domowych otrzyma ostatnią z trzech transz, jakie wypłacane były w grudniu 2023 roku, następnie w styczniu 2024 r. i obecna w marcu, a wszystkie w kwocie 150 € brutto.

Część odbiorców prądu kredyt energetyczny otrzyma już w tym tygodniu, czyli w piątek, a część w zależności od cyklu rozliczeniowego, więc może to być w połowie, a nawet pod koniec marca lub w też kwietniu.

Jak informuje CRU, obecnie w kraju jeden na dziesięciu odbiorców zalega z rachunkami za energię elektryczną, a za gaz jeden na pięciu.

Sytuację na rynku energetycznym ocenił ekspert ds. energii w Switcher.ie Eoin Clarke, który powiedział:

– Miejmy nadzieję, że trzeci i ostatni kredyt przyniesie pewną ulgę, a jeśli zalegasz ze spłatą, a wszelkie należności na Twoim koncie zostaną automatycznie zmniejszone.

– Wielu dostawców utworzyło także fundusze wsparcia, aby pomóc osobom znajdującym się w tarapatach, więc jeśli zajdzie taka potrzeba, porozmawiaj ze swoim dostawcą i spróbuj znaleźć rozwiązanie.

Eoin Clarke dodał, iż w kraju nie wszyscy użytkownicy prądu mają liczniki zarejestrowane na siebie, więc o ile właściciel mieszkania nie przekazał kredytu najemcy, ten „może zgłosić tę sprawę do Residential Tenancies Board”, a urzędnicy w odpowiedni sposób się tym zajmą.

Niektóre firmy energetyczne w kraju ostrzegają, iż pojawiło się nowe oszustwo i złodzieje wysyłają na telefony informację, aby kliknąć podany link, żeby otrzymać kredyt energetyczny. Ten SMS to nic innego jak próba wyłudzenia danych lub uzyskania dostępu do informacji zawartych w telefonie. Może też prowadzić do kradzieży danych logowania do aplikacji bankowych, które posłużyć mogą do opróżnienia kont.

W wiadomości podany jest adres z prefiksem gov.ie, jednak jest to strona fałszywa, a kredyty energetyczne trafiają na konta elektrowni i na poszczególne rachunki automatycznie, więc nie wymaga to składania żadnych wniosków.

Rzecznik rządu powiedział, że gabinet nie oferuje żadnego takiego programu i ostrzegł mieszkańców kraju, aby nie klikali linku ani nie podawali żadnych danych osobowych.

Bogdan Feręc

Źr. Gov.ie / CRU / Switcher.ie

Photo by Ozkan Guner on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!