Głodzenie jako broń. Irlandia oskarża Izrael o zbrodnie wojenne

Po jedenastu tygodniach izraelskiej blokady skromne dostawy pomocy humanitarnej zaczęły ponownie docierać do Strefy Gazy. Jednak urzędnicy ONZ podkreślają, że to zaledwie „kropla w morzu pilnie potrzebnych środków”, ostrzegając przed zbliżającym się głodem.
Premier Izraela, Beniamin Netanjahu początkowo usprawiedliwiał blokadę, twierdząc, że pomoc jest rozkradana przez Hamas. Zmienił jednak zdanie pod naciskiem dyplomatycznym ze strony amerykańskich senatorów. Przyznał, że „Dostają od nas pełne wsparcie, by odnieść zwycięstwo, ale nie mogą zaakceptować obrazów głodu”.
W programie radiowym wicepremier Simon Harris opisał sytuację w Gazie jako „jedną z najstraszniejszych i niemal niewyobrażalnych katastrof humanitarnych”. Zauważył, że „W tej chwili w Gazie dzieci głodują”.
Podkreślił również, że irlandzcy podatnicy sfinansowali znaczną część pomocy wysłanej do Gazy, a irlandzkie ciężarówki z pomocą, podobnie jak tysiące innych, stoją zaparkowane w Omanie i Jordanii od czterech miesięcy, czekając na możliwość dostarczenia żywności i schronienia dla tysięcy ludzi.
W swojej wypowiedzi Simon Harris jasno i twardo stwierdził, że jedynym powodem tej wstrzymania dostaw jest „izraelska blokada pomocy, która trwa już od około 80 dni”.
Działania izraelskiego rządu Harris nazwał „całkowicie nieludzkimi”, wyrażając przekonanie, że ich celem jest wysiedlenie narodu palestyńskiego z Gazy. Według Harrisa „pomoc i dostęp do pomocy są wykorzystywane jako karta przetargowa i karta negocjacyjna przez rząd Izraela, który obecnie aktywnie ściga i umożliwia zbrodnie wojenne”.
Wice szef rządu stwierdził jednocześnie, że „głodzenie ludzi jest nielegalne”, dodając, że „ich cele polityczne są bardzo jasne – chcą oczyścić Strefę Gazy, chcą oczyścić Gazę z Palestyńczyków, a to jest zbrodnia wojenna”. Wicepremier Simon Harris ubolewał, że rozwiązanie dwupaństwowe i pokój na Bliskim Wschodzie wydają się „bardziej odległe niż kiedykolwiek wcześniej”, krytykując społeczność międzynarodową za działania, które są niewystarczające.
Bogdan Feręc
Fot. X – Simon Harris