Gdański superkomputer dla nauki i biznesu

Jeden ze stu najmocniejszych superkomputerów na świecie od kilku dni pracuje w Gdańsku. Nazywa się Kraken, należy do Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej, a powstał dzięki 90 mln zł z Funduszy Europejskich.

Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) przy ul. Traugutta 75 to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie – pracownicy naukowi i studenci, którzy mogą już korzystać z możliwości superkomputera. STOS tworzy warunki do realizacji projektów badawczych dla społeczności akademickiej na Pomorzu. Wspomoże również firmy i otoczenie społeczno-gospodarcze uczelni przy realizacji dużych przedsięwzięć biznesowych. Będzie wykorzystywane także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki.

Sercem całego STOS jest superkomputer Kraken. Jego moc obliczeniowa to 13,6 petaflopsów. To co zwykły komputer czy laptop liczyłby tysiąc godzin, Kraken zrobi w sekundę. Naukowych zastosowań superkomputera jest nieograniczona ilość. Dzięki temu rozwijają się takie nauki jak: inżynieria medyczna, chemia biomedyczna czy technologie ochrony środowiska. Dzięki Krakenowi będzie możliwe rozwijanie choćby sztucznej inteligencji. Pomoże on również w modelowaniu zagadnień związanych z energetyką jądrową. 

Jak przypomniał podczas uroczystości uruchomienia Krakena marszałek Mieczysław Struk, cała inwestycja kosztowała ok. 156 mln zł. W tej kwocie 90,1 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

„Jest to wyjątkowe miejsce, miejsce, z którego możemy być dumni. Dzięki STOS wchodzimy na nowy poziom rozwoju, a Pomorze stanie się ważnym miejscem na cyfrowej mapie Europy” – podkreślił Struk.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Fot. Politechnika Gdańska

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Spada wielkość inw
Arkadiusz Mularczyk-