ESB i Bord Na Móna zbudują ogromne farmy fotowoltaiczne

Ponieważ Irlandia zaczęła rozwijać projekty związane z pozyskiwaniem energii słonecznej, powstał projekt, który ma być obecnie jednym z największych w kraju, a wybudowany będzie wspólnymi siłami ESB i Bord Na Móna.

Budową farmy solarnej zajmie się francuska firma Voltalia, która ma wieloletnie doświadczenie w budowie farm fotowoltaicznych, a tylko jedna z farm, jaka powstać ma w Irlandii, będzie miał zdolność wyprodukowania 108 megawatów prądu. Wybrano również miejsce na tę farmę solarną i będzie to hrabstwo Kildare.

Po uruchomieniu farma będzie miała możliwość zaspokojenia potrzeb energetycznych 25 000 domów rocznie, a ten projekt jest jednym z czterech, jakie zrealizować chcą ESB i Bord Na Móna w Kildare, Offaly i Roscommon. Łącznie farmy należące do tych dwóch przedsiębiorstw będą miały zdolność wyprodukowania 500 megawatów prądu, a wszystkie powstaną na terenach należących do Bord Na Móna, gdzie wcześniej przedsiębiorstwo wydobywało torf.

Dyrektor naczelny Voltalii Sébastien Clerc powiedział:

– Od początku roku wiedza naszych zespołów umożliwiła nam rozwój w Irlandii. Cieszymy się, że możemy budować ten nowy projekt.

Szef Bord na Móna ds. energii odnawialnej John Reilly mówi natomiast:

– Chociaż przemysł energii słonecznej w Irlandii jest jeszcze w powijakach, ma potencjał, aby odegrać kluczową rolę w przyszłości energii odnawialnej w Irlandii.

W podobnych słowach inicjatywę opisuje dyrektor wykonawczy ESB ds. wytwarzania i handlu Jim Dollard, który stwierdził:

– ESB spodziewa się zainwestować 200 mln euro w ciągu najbliższych dwóch lat w pierwszą fazę naszego wdrożenia energii słonecznej, ponieważ zbliżamy się do naszego ostatecznego celu, jakim jest osiągnięcie emisji zero netto do 2040 r. Ten projekt pokazuje wagę, jaką ESB przywiązuje do energii słonecznej i pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój rosnącego portfela aktywów fotowoltaicznych w Irlandii.

Wspólny projekt ESB i Bord Na Móna będzie więc pierwszym tak dużym działającym na skalę komercyjną, a powstanie pod auspicjami państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by American Public Power Association on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zdrożeje chleb i ma
Ryanair wznowi loty