Dzieci będą miały bezpłatną opiekę lekarzy GP

W nadchodzących tygodniach prawie 80 000 dzieci otrzyma możliwość darmowego korzystania z wizyt u lekarzy rodzinnych, ale cały system wprowadzany będzie stopniowo.

Jak wiemy, skończyły się rozmowy rządu z Irlandzką Organizacją Medyczną (IMO), co pozwoli na wprowadzenie usługi, a to wtedy 78 000 dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat, będzie mogło skorzystać z bezpłatnych wizyt. Tym samym rodzice tych dzieci zaoszczędzą na wizycie od 60 do 70 euro, chociaż nadal będą musieli płacić za przepisane leki.

Darmowa wizyta stanie się możliwa za sprawą wydania dodatkowych kart wizyt pacjentów u lekarzy rodzinnych.

Dzisiaj o szczegółach systemu i grupie docelowej poinformuje szczegółowo minister zdrowia Stephen Donnelly, jednak wcześniej zapowiedział, iż powinny zakończyć się wszelkie formalności w tej kwestii.

Wiemy również, że rząd i IMO osiągnęły porozumienie w sprawie rozszerzenia darmowej rodzinnej opieki lekarskiej dla ok. 430 000 innych osób, co pozwoli im na swobodny dostęp do lekarzy GP, a zarówno program dla sześcio- i siedmiolatków, ale też innych osób, wprowadzany będzie etapami.

Podstawowym kryterium kwalifikacji będzie poziom dochodów, a jako pierwsi otrzymają kartę darmowej wizyty osoby i rodziny o najniższych dochodach. Ocenia się, że po pełnym uruchomieniu systemu z darmowych kart wizyt u lekarzy GP skorzystać będzie mogło dodatkowo ponad pół miliona osób.

Wcześniej lekarze pierwszego kontaktu sprzeciwiali się na wprowadzenie bezpłatnych kart wizyt dla sześcio- i siedmiolatków, więc program został przesunięty w czasie, a miał wejść w życie z początkiem roku. Wynikało to z kilku przyczyn, w tym zbyt dużej ilości pacjentów i zamknięciu list do lekarzy GP, którzy nie mogli zapisywać nowych pacjentów i mówili o przeciążeniu pracą.

Ocenia się też, że do bezpłatnej opieki lekarskiej lekarzy GP w kraju będzie miała dostęp ponad połowa całej populacji Irlandii, a lekarze spodziewają się, że i wzrośnie znacznie ilość wizyt. Do darmowej opieki lekarskiej kwalifikować się będą osoby, których średni dochód gospodarstwa domowego wynosi do 46 000 € rocznie i dotyczyć ma również osób mieszkających samotnie.

Zadowolony z uzgodnień jest minister Stephen Donnelly, który powie dzisiaj, że rozmowy z przedstawicielami lekarzy były długie, ale przyniosły pozytywne rezultaty.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by CDC on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Nowe połączenie z
Po zmianie przepisó