Deszczowe lato podniesie ceny irlandzkiej żywności

Wielu rolników narzeka, że to lato było dla nich najgorsze od wielu lat, a co za tym idzie, produkowane przez nich mięso i warzywa, mogą wkrótce bardzo zdrożeć.

Chodzi oczywiście o pogodę, która w lipcu i sierpniu charakteryzowała się wysoką sumą opadów, a to wywołało problemy we wzroście roślin, jak i zebraniu odpowiedniej ilości pasz dla zwierząt. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w zakresie pasz dla bydła, bo nie udało się w tym roku zebrać odpowiednich ilości traw na kiszonki i na siano, które w porze zimowej używane jest do wypasu bydła i owiec.

Część rolników już po sianokosach straciła zebrane bele, które najpierw susząc się na polach, przemoczone zostały deszczem, a niektóre całkowicie zalane podtopieniami. Takie siano, nawet po wysuszeniu, nadaje się wyłącznie na ściółkę w oborach, ale najczęściej trafia jednak na kompost, by ograniczyć możliwość przeniesienia pomieszczeń ze zwierzętami pleśni.

W samym regionie Shannon zebrano ponad 5000 bel siana, a wszystkie zostały całkowicie zniszczone opadami. Części rolników nie udało się w ogóle zebrać siana, bo uporczywe deszcze na tyle rozmiękczyły grunt, iż niemożliwe stało się wjechanie na pola ciężkim sprzętem do jego zbioru.

Szacuje się również, że zabezpieczenie rolników z Shannon w siano na zimę, kosztować ich będzie ok. 30 € za belę więcej, niż było to w roku ubiegłym, a region straci w ten sposób ok. 150 000 €. Te koszty będą musiały być w jakiś sposób pokryte, więc o ile rząd nie zapewni rolnikom dodatkowego finansowania, zmuszeni będą podnieść ceny na dostarczane mięso, aby mówić o opłacalności jego produkcji.

Podobnie jest z warzywami okopowymi, które o ile w niektórych fazach wzrostu potrzebują dużej ilości wody, tak wymagają również dni bez opadów i ze słońcem, aby odpowiednio się rozwijać. Wielu rolników w całym kraju mówi już o stratach, jakie ich dotknęły za sprawą opadów, a i dodają, że części produkcji nie uda się uratować nawet teraz, gdyby nagle przyszedł okres bez opadów.

Opinie rolników i reprezentujących ich central związkowych potwierdza Met Éireann i uznaje lato 2023 roku za jedno z najbardziej mokrych na wielu obszarach kraju. Met Éireann mówi również, że w kraju w okresie letnim doszło do kilku poważnych zalań i powodzi, które wpływały na niektóre części Irlandii w sposób istotny.

Ze statystyk Met Éireann wynika również, że poprzednimi mokrymi sezonami letnimi były te latem 2008 i 1990 roku. Wcześniej za sezony letnie z nienaturalnie wysoką ilością opadów uznano lata z 1985 oraz 1974 roku.

Bogdan Feręc

Źr. Irish Farmers Journal

Photo by Abigail on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Szarpią faceta bez
W tym sezonie nie po