„Coronavirus” – nowe pokolenie

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) donosi, że w UE pojawił się nowy szczep i przybrał nazwę Arcturus Covid.

ECDC mów również, że rozprzestrzenia się bardzo szybko i jest groźniejszy od poprzednich wariantów. Jak informuje w tej sprawie HSE, nowy szczep charakteryzuje się wysoką gorączką, suchym kaszlem i zmęczeniem. Wymienia się też jeszcze jeden objaw, który wskazuje na zapalenie spojówek, co jest jednym z mniej powszechnych objawów, ale występują również:

– utrata lub zmiana zmysłu węchu lub smaku
– przekrwienie błony śluzowej nosa (katar lub zatkany nos)
– ból gardła
– ból głowy
– ból mięśni lub stawów
– różne rodzaje wysypek
– nudności lub wymioty
– biegunka
– dreszcze lub zawroty głowy

Irlandzkie władze medyczne potwierdziły, że i na wyspie zidentyfikowano wariant XBB.1.16, co jest szczepem Omicron, a najnowsze przypadki zakażeń, o jakich mówi Irish Centre for Health Protection Surveillance zgłoszone były przed 8 kwietnia 2023 r.

Wariant Arcturus Covid zidentyfikowany został po raz pierwszy 23 stycznia 2023 roku, a następnie odnajdywano go w wielu krajach na całym świecie.

HSE twierdzi w tej sprawie:

– Jeśli masz jakiekolwiek objawy Covid i źle się czujesz, powinieneś: pozostać w domu do 48 godzin po tym, jak objawy ustąpią w większości lub całkowicie, unikać kontaktu z innymi ludźmi, zwłaszcza z osobami o wyższym ryzyku Covid. Zwykle nie trzeba mieć testu Covid, ale jeśli się zdecydujesz i jest ona pozytywny, jest inna rada, której musisz przestrzegać zasad izolacji.

*

I super, ja nam jeden z objawów, czyli zmęczenie, co wskazuje, że jestem zakażony nowym wirusem. Tym samym łapię za telefon i informuję pracodawcę, iż jestem potencjalnym nosicielem Arcturusa i nie będzie mnie dzisiaj i jutro w robocie. Później jest wolny poniedziałek, więc w taki sposób załatwiam sobie bardzo długi wolny weekend. Chwała HSE. Na marginesie. Wojna na Ukrainie się kończy, bo wraca sprawa Covid?

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inwigilacja treści
Polska stała się R