„Byliśmy tak blisko”. Trump zniweczył finalizację umowy handlowej z UE

Rozmowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi na temat nowej umowy handlowej były „kusząco bliskie” sfinalizowania – ujawnił wicepremier Irlandii Simon Harris. Jak jednak podaje RTE, na finiszu negocjacji prezydent Donald Trump w liście do Brukseli zagroził wprowadzeniem 30-procentowego cła na import z UE, co w praktyce zatrzymało całe porozumienie.
„Umowa ramowa była kusząco bliska, nawet w ostatnich dniach. Dlatego byliśmy tak zaskoczeni, gdy ten list nadszedł” – powiedział Harris podczas szczytu handlowego. „Z europejskiej perspektywy naprawdę oczekiwano, że zostanie zawarta umowa”. Wicepremier Irlandii podkreślił, że porozumienie miało ogromne znaczenie zarówno dla Europy, jak i Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że istniała realna przestrzeń na kompromis, zwłaszcza w sektorach wrażliwych takich jak farmaceutyka, które prawdopodobnie nie zostałyby objęte nowymi cłami.
„Były momenty w zeszłym tygodniu, kiedy niemal namacalnie czuć było, że porozumienie jest już blisko. W nadchodzących godzinach i dniach musimy podjąć nowe wysiłki, aby je dopiąć. Chodzi o ochronę miejsc pracy i stabilności gospodarczej w Irlandii, Europie i USA” – podkreślił Harris.
W jego ocenie groźba 30-procentowych ceł ze strony Trumpa była klasycznym narzędziem presji negocjacyjnej. Miała wymusić zawieranie dwustronnych umów handlowych z innymi państwami, co osłabiłoby pozycję Unii Europejskiej jako bloku negocjacyjnego.
„To zmienia wszystko” – ostrzeżenie rządu w Dublinie
Minister wydatków publicznych Jack Chambers ostrzegł, że wprowadzenie tak wysokich ceł „całkowicie i radykalnie zmieniłoby relacje handlowe między Irlandią a Stanami Zjednoczonymi”.
„To wyjątkowo wysokie ryzyko dla irlandzkiej gospodarki. Miałoby poważny wpływ na wzrost gospodarczy, mogłoby skutkować znaczną utratą miejsc pracy i poważnie zakłóciłoby międzynarodowe środowisko handlowe, na którym zbudowana jest nasza gospodarka” – powiedział Chambers w rozmowie z RTÉ News at One.
Podkreślił także, że nawet 10-procentowe cło spowolniłoby wzrost zatrudnienia w Irlandii, a stawka 30% przyniosłaby „znacznie poważniejsze i głębsze konsekwencje” dla rynku pracy oraz średnioterminowego planowania fiskalnego rządu.
Farmaceutyka na celowniku? Spotkania w Waszyngtonie
Harris poinformował, że w najbliższym czasie odbędzie spotkania z amerykańskimi firmami farmaceutycznymi w Ambasadzie Irlandii w Waszyngtonie. Chce wysłuchać ich opinii w obliczu możliwego kryzysu.
„UE i USA mają ogromny potencjał do współpracy w sektorze farmaceutycznym, ale gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się na coś nieprzemyślanego, skutki byłyby bardzo poważne nie tylko dla Irlandii, ale też dla pacjentów po drugiej stronie Atlantyku i globalnych łańcuchów dostaw” – ostrzegł wicepremier.
Na krawędzi największego kryzysu
Poseł Aontú Peadar Tóibín stwierdził, że Irlandia balansuje dziś na „przepaści największego kryzysu gospodarczego od czasu kryzysu bankowego”. Według niego konflikt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi może potencjalnie „zniszczyć dziesiątki tysięcy miejsc pracy” w Irlandii.
„Irlandia jest jednym z krajów UE najbardziej narażonych na wojnę celną z USA. W zeszłym roku wyeksportowaliśmy do Stanów towary o wartości 72,6 miliarda euro. Tymczasem niektóre inne kraje UE, mniej narażone niż my, odgrywają większą rolę w kształtowaniu unijnej strategii negocjacyjnej” – zauważył Tóibín.
„Musimy walczyć o swoje interesy”
Poseł Partii Pracy George Lawlor przestrzegł, że „30-procentowe cła mogą zakończyć handel między UE a USA”, jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia. Przyznał, że stawki te nie zostały nawet w pełni modelowane w gospodarczych analizach, co budzi dodatkowy niepokój wśród polityków i przedsiębiorców.
Co dalej?
Według Simona Harrisa Irlandia musi teraz wzmocnić swoją aktywność dyplomatyczną w Brukseli i Waszyngtonie. „Musimy być szczerzy wobec ludzi. Jeśli wprowadzone zostanie 30-procentowe cło, konsekwencje będą ogromne. Musimy znaleźć sposób, aby temu zapobiec” – podkreślił wicepremier.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Parshva Shah on Unsplash