Bagaż z samolotu odbieramy szybciej

Na dublińskim lotnisku zainstalowano i uruchomiono już próbnie nowy system odbierania i dostarczania bagaży podróżnych do samolotów, co znacznie przyspieszy te operacje.

Jak informuje DAA, system kosztował 200 mln €, a składa się z 14 kilometrów taśmociągów, co odpowiada pokryciu powierzchni siedmiu boisk GAA.

Pierwsze prace montażowe rozpoczęły się podczas pandemii Covid-19, kiedy na lotnisku w Dublinie panował bezruch, a to pozwoliło na prowadzenie prac w dużym zakresie.

Sam projekt obejmował modernizację całego systemu dostarczania i odbierania bagaży, a i dostosowany został do europejskich norm dotyczących lotnictwa cywilnego.

Dyrektor generalny DAA Kenny Jacobs powiedział:

– Posiadanie nowoczesnego, niezawodnego systemu bagażowego z optymalnym poziomem bezpieczeństwa dostępnego dla naszych linii lotniczych i ich partnerów obsługi jest niezbędne. Dobrą wiadomością dla pasażerów przylatujących jest to, że lotnisko w Dublinie ściśle współpracuje z dostawcami usług i liniami lotniczymi, które są odpowiedzialne za obsługę bagażu rejestrowanego, aby zapewnić pasażerom szybki czas odbioru bagaży. W ciągu ostatnich sześciu tygodniach średni czas potrzebny na przybycie torby – od momentu przybycia samolotu na stanowisko postojowe do momentu umieszczenia pierwszej torby na taśmie bagażowej – wyniósł 18 minut, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 40 minut.

Jak dodaje DAA, podczas prac modernizacyjnych wymieniony został prawie cały system dostarczania i odbierania bagaży, a unowocześnienie dotyczyło 95% systemu.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo CC BY 2.0 Robert Linsdell

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nauczyciele nie wied
„Kiedy dostanę kl