Abonament telewizyjny skrytykowany przez sąd

Każdego tygodnia w Dublinie, ale nie tylko w stolicy, odbywają się rozprawy z powództwa An Post przeciwko osobom, które unikają wnoszenia opłat telewizyjnych.

Tu jednak spawa, zaczęła wyglądać nieco inaczej, ponieważ po wybuchu skandalu związanego z finansami RTÉ, jeden z sędziów stwierdził, że prawo nie może być w tym zakresie łamane, ale nie może być też tak, że abonament prowadzić będzie do ubożenia społeczeństwa, natomiast RTÉ lub część osób tam zatrudnionych, pławić się będzie w luksusach i to w stacji, która wymagała dofinansowania z pieniędzy publicznych, a i miała wprowadzić oszczędności.

Rozpoczynając ostatnią rozprawę, sędzia Sądu Rejonowego z Dublina Anthony Halpin wygłosił mocny wstęp dotyczący toczących się kontrowersji związanych z krajowym nadawcą.

To na piątkowej rozprawie padły słowa o „elitaryzmie i pasożytnictwie”, gdy oskarżeni w spawach o niepłacenie abonamentu „okaleczeni byli kosztami utrzymania”. W piątek aż 159 osób stawiło się przed obliczem Sądu Rejonowego w Dublinie, gdzie mieli doczekać się kar za unikanie płacenia abonamentu telewizyjnego, natomiast sędzia Halpin stwierdził, że jest tym, jak i ostatnimi doniesieniami w kwestii wydatków RTÉ „zniesmaczony i zbulwersowany”.

Jak donosi Breaking News, sędzia Anthony Halpin miał powiedzieć:

– [Brak opłaty abonamentu telewizyjnego] jest przestępstwem i w przypadku skazania grozi grzywną i wpisem do rejestru karnego. Osoby stojące przed tym sądem są oskarżane o niepłacenie abonamentu telewizyjnego i mogą czuć się nieco dotknięte, gdy zobaczą sposób, w jaki RTÉ nadużyło ustawowych funduszy, które są corocznie przekazywane RTÉ. Doniesienia wstrząsnęły samymi fundamentami krajowego nadawcy publicznego i wysłały nie fale, ale sejsmiczne fale uderzeniowe w całej organizacji. Jestem zbulwersowany i zniesmaczony, że takie potajemne, tajne i wątpliwe wydarzenia były na porządku dziennym w odniesieniu do umów między RTÉ a boskimi osobowościami, które wydają się poza kontrolą.

Sędzia Halpin dodał, że pomimo tych domniemanych nadużyć finansowych w RTÉ, prawo jest w tej kwestii jednoznaczne i należy abonament opłacać, a osoby, które tego odmawiają, pomimo kontrowersji i potencjalnego marnowania pieniędzy przez stację, powinni stosować się do przepisów. Sędzia powiedział również, iż w An Post istnieją pewne odstępstwa od reguł, więc można porozumieć się w kwestii spłaty zadłużenia, ale i dostosowania płatności do możliwości osób, które zalegały z opłatami abonamentowymi.

Na koniec sędzia Anthony Halpin stwierdził:

– Tych, którzy zamierzają to zrobić, odeślę bez wyroku skazującego, a tych, którzy się nie stawią, nie mam innego wyboru, jak tylko skazać, ale ograniczę grzywnę do minimum.

Bogdan Feręc

Źr: Breaking News

Photo RTE

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
UE pomoże w problem
Sprzedaż samochodó