Ambulanse na granicy strajku: SIPTU grozi protestem przeciw outsourcingowi

Ratownicy medyczni zrzeszeni w SIPTU, a pracujący w Krajowej Służbie Pogotowia Ratunkowego (NAS), mogą wkrótce rozpocząć akcję protestacyjną, włącznie ze strajkiem. Powodem jest planowany przetarg na zlecanie prywatnym firmom transportów pacjentów między szpitalami w Dublinie. Związek zawodowy oskarża kierownictwo o działania „za plecami pracowników” i łamanie zasad umowy o świadczeniu usług publicznych. Według SIPTU decyzja o przetargu została podjęta bez konsultacji i bez poinformowania organizacji reprezentujących ratowników.

Transporty między szpitalami realizowane dotąd przez techników ratownictwa medycznego z oddziału opieki pośredniej NAS, mogą zostać częściowo przekazane sektorowi prywatnemu. – Członkowie SIPTU obawiają się, że podobne procesy obejmą wkrótce cały kraj – ostrzega John McCamley z SIPTU. Jak podkreśla, próba outsourcingu to „rażące naruszenie” ustaleń dotyczących dialogu społecznego i ochrony miejsc pracy w usługach publicznych. – Nasi członkowie nie mają innego wyboru, jak głosować za akcją protestacyjną, włącznie ze strajkiem – dodał McCamley.

Związek reprezentuje około 2000 pracowników – od ratowników medycznych, przez kierowników pogotowia, po personel centrów kontroli.

Tymczasem HSE (Health Service Executive) odpiera zarzuty i w oświadczeniu podkreśliło, że nie ma wiedzy o planach przekazywania zadań zewnętrznym podmiotom. Zapewnia też, że obsada personelu w oddziałach opieki pośredniej pozostaje w gestii NAS. Rzecznik HSE poinformował, że sprawa została przekazana do Forum Porozumienia o Usługach Publicznych w Sektorze Zdrowia – organu powołanego do rozstrzygania tego typu sporów. Spotkanie forum odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Eskalacja konfliktu może mieć poważne konsekwencje dla całego systemu ochrony zdrowia – szczególnie w sytuacji, gdy pogotowie ratunkowe zmaga się już z niedoborami kadrowymi i presją rosnącej liczby wezwań. Na razie ostateczna decyzja o strajku zależy od głosowania pracowników. Wynik będzie natomiast sygnałem dla kierownictwa NAS i HSE, ale również dla całego sektora publicznego: jak daleko mogą posunąć się plany outsourcingu w kluczowych usługach państwa.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. Zdjęcie dzięki uprzejmości RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
NATO odpowiada na pr
Dingle – mały pó
"Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Privacy Overview

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

"Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Privacy Overview

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.